Video: Ruská loď odpálila střelu a posádka zatajila dech. K tragédii bylo blízko

Sociálními sítěmi se šíří video nepovedeného testu střely Kalibr z ruské fregaty Maršál Šapošnikov. Na záběrech je vidět, jak střela ihned po vypuštění začne nekontrolovaně rotovat a poté spadne jen několik desítek metrů od lodi. Přesné datum incidentu není známé, z logických důvodů se k němu armáda nehlásí. Podle webu The Drive je ale pravděpodobné, že se incident stal v tomto měsíci.
Maršál Šapošnikov se málem trefil vlastní raketou. Loď by měla nést ruskou superzbraň | Video: topwar.ru

Video se pravděpodobně objevilo na ruské sociální síti Telegram. Odtud ho neznámý uživatel nahrál na server YouTube, kde si jej všimla i světová média.

Podle serveru The Drive vše nasvědčuje tomu, že záběry vznikly v nedávné době. Odvolává se na fakt, že fregata Šapošnikov se do služby dostala teprve nedávno. Na oficiálním serveru ruského ministerstva obrany Zvezda se navíc 27. dubna objevilo propagační video z této fregaty. Na něm vše probíhá hladce.

Fregata Maršál Šapošnikov prošla v minulých letech rozsáhlou modernizací. Je jednou z lodí, která je podle představitelů Ruské federace schopná odpálit hypersonické střely Cirkon, které patří k nastupující generaci ruských zbraní.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy