Moskva - Ruským policistům došla trpělivost s opilými piráty silnic.
Do boje proto hodlá nasadit nový laserový detektor, jenž je schopen odhalit alkoholové výpary i uvnitř jedoucího auta. Na vzdálenost 15 až 25 metrů je rozpozná i ve voze uhánějícím až 150kilometrovou rychlostí.
Přístroj je zatím k vidění pouze na výstavě policejní techniky, ale podle náměstka ministra vnitra Sergeje Gerasimova bude do konce roku součástí výzbroje dopravní policie.
Vývoj laseru s pracovním názvem Buton (Poupě) začal před čtyřmi lety, kdy ministerstvo vnitra vyhlásilo soutěž. Od té doby už do projektu investovalo přes 30 milionů rublů (asi 18 milionů korun).
Přístroj funguje podobně jako radary měřící laserovým paprskem rychlost vozidel. Za pomoci spektrální analýzy je schopen určit chemické složení vzduchu ve voze bez ohledu na počasí a míru znečištění oken vozu.
Po odhalení hříšníka má následovat zásah dopravní hlídky, která řidiče podrobí dechové zkoušce, případně odveze na krevní test.
"Žádné problémy s uplatněním této technologie nevidím. V někdejším Sovětském svazu se používala už v 80. letech k analýze složení vzduchu v okolí průmyslových podniků," odmítá Vladimir Laptěv z Akademie věd výtky, že nikde na světě se lasery k podobným účelům nepoužívají.
Skvělé. Až na tu cenu
Překážkou k masovému uplatnění laserových alkoholtesterů zřejmě bude vysoká pořizovací cena, kvůli níž s nimi i náměstek Gerasimov počítá jen na nejrizikovějších úsecích. Podle odhadu médií má "alkoholový" laser v mobilní verzi stát v přepočtu asi 180 tisíc korun.
Podle advokáta Viktora Travina, specializujícího se na právní rady motoristům, by uplatnění "poupěte" v praxi měla předcházet změna zákona, který strážníkům zatím dovoluje zkontrolovat podnapilost jen v případě, že v řidičově dechu cítí alkohol, anebo má řidič problém se srozumitelnou artikulací.
Přístroj zmate i navoněná spolujezdkyně
Nic není ideální, takže přístroj na dálku nerozliší, zda pil řidič, anebo spolujezdci. Může jej zmást otevřená láhev piva v kabině vozu, parfémy na bázi lihu či použití ostřikovačů skel s příměsí lihu, zatímco skuteční pijáci se nejspíše budou snažit odhalení unikat tím, že své auto budou důkladně větrat.
Výrobce však tvrdí, že není problém nastavit přístroj i na "nulovou toleranci", platící od loňského roku na ruských silnicích.