Ruská operní diva se chystá do Prahy. Válku odsoudila, ale Putina kritizovat nechce

Martin Novák Martin Novák
4. 8. 2023 6:08
Je nejslavnější operní sólistkou současnosti, i když za to nevděčí jen svému zpěvu. Kariéru ruské sopranistky Anny Nětrebko zkomplikovala ruská agrese proti Ukrajině. Některá její angažmá a koncerty kvůli tomu padly. Zda dvaapadesátiletá pěvkyně 16. října vystoupí v pražském Obecním domě, zatím není jasné. Její koncert chce zrušit vedení hlavního města.
Operní pěvkyně Anna Nětrebko.
Operní pěvkyně Anna Nětrebko. | Foto: Reuters

Jak se bude datum podzimního vystoupení ve Smetanové síni Obecního domu blížit, zesílí i diskuse, jestli je vhodné v době ruského ničení a vraždění na Ukrajině ruskou umělkyni, figurující na sankčním seznamu Kyjeva, zvát. Mezi kritiky patří už nyní náměstek primátora pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09). 

"Nedovedu si představit, že ve chvíli, kdy Ukrajině poskytujeme vojenskou a ekonomickou pomoc a kdy poskytujeme azyl ukrajinským uprchlíkům, že bychom zůstali v případě paní Nětrebko v našem postoji vlažní a nejednoznační. Považoval bych to za velmi necitlivé. A proto budu Obecnímu domu doporučovat, aby koncert Anny Nětrebko zrušil," sdělil Pospíšil na Facebooku.

Pěvkyně Anna Nětrebko.
Pěvkyně Anna Nětrebko. | Foto: Reuters

Ruská pěvkyně debutovala v roce 2004 v petrohradském Mariinském divadle a později se stala hvězdou těch nejvyhlášenějších světových scén, včetně milánské La Scaly nebo Metropolitní opery v New Yorku.

Právě tam ale začaly "ukrajinské" problémy. V New Yorku měla smlouvu a chystala se premiéra opery Turandot Giacoma Pucciniho, kde Ruska měla zpívat hlavní roli stejnojmenné čínské princezny. Vedení newyorské scény ale po umělkyni žádalo, aby se jasně distancovala od agrese proti Ukrajině a od ruského prezidenta Vladimira Putina. Nětrebko oznámila, že je proti válce, ale odmítla výslovně odsoudit Putina.

Ředitel Metropolitní opery Peter Gelb později uvedl, že v osobním rozhovoru s ním Nětrebko odmítla ustoupit. Řekla, že musí stát při svojí zemi. Právě po tomto rozhovoru v New Yorku skončila. Dávnou minulostí jsou občasné zprávy bulvárních médií o tom, jak Nětrebko dlouho do noci tráví čas zábavou s přáteli ve vyhlášených newyorských nočních klubech.

"Nebudu kritizovat Putina"

Evropa vůči umělkyni tak odmítavá zatím není. Od začátku ruské agrese vystoupila například s Pařížskou filharmonií nebo v Opéra de Monte-Carlo, kde účinkovala v Pucciniho opeře Manon Lescaut. V rozhovorech pro dvě přední evropská média - francouzský list Le Monde a německý týdeník Die Zeit - ale vyloučila, že od ní někdo někdy uslyší veřejně kritiku Putina, dokud je nynější ruský prezident ve funkci.

"Žádali mě, abych se vyslovila proti Vladimiru Putinovi. Odpověděla jsem, že mám ruský pas, že on je stále prezidentem a že nic takového veřejně pronášet nemůžu. Odmítla jsem," uvedla pro Le Monde. "Nebudu kritizovat Putina. To nikdo v Rusku nemůže. Já zůstávám Ruskou," řekla Die Zeit.

V minulosti s šéfem Kremlu kontakty měla. V roce 2012 jej podpořila v prezidentské kampani. Označila jej za atraktivního muže plného energie. O pět let později řekla v rozhovoru s ruskými novináři, že si nemůže představit lepšího prezidenta, než je Putin.

Kritici jí však předhazují hlavně fakt, že v roce 2014 darovala milion rublů opeře v Doněcku, který už tehdy ovládali ruští okupanti a jimi dosazení proruští separatisté. Na fotografii z návštěvy města drží vlajku samozvané Doněcké lidové republiky, kterou Kreml vytvořil na východě Ukrajiny. Později k tomu Nětrebko poznamenala, že šlo jen o podporu umění a že si možná měla zjistit více informací o situaci na Donbase.

Dirigent a jeho podpora válce

Pěvkyně se paradoxně dostala do médií i svým vystupováním ve známém římském amfiteátru v italské Veroně (Arena di Verona). Zpívala tam v roli etiopské princezny Aidy Giuseppe Verdiho, přičemž jí tvůrci představení začernili tvář. Proti tomu se ohradila americká sopranistka Angel Joy Blueová, která je černé pleti. Zrušila svoji účast na červencovém operním festivalu ve Veroně.

Česká vláda loni v říjnu zakázala vstup do země i Rusům, kteří mají schengenské vízum vydané jakýmkoli členským státem Evropské unie a chtějí přicestovat za turistikou, sportem nebo kulturou. Nětrebko ale schengenské ani české vízum nepotřebuje, protože má kromě ruského také rakouské občanství a rakouský pas.

Geergijev diriguje v roce 2009 ve Cchinvali v Jižní Osetii.
Geergijev diriguje v roce 2009 ve Cchinvali v Jižní Osetii. | Foto: ČTK/AP

Podobně jako Nětrebko v New Yorku dopadl v Mnichově její slavný krajan, sedmašedesátiletý dirigent Valerij Gergijev. Krátce po začátku ruské agrese proti Ukrajině s ním ukončila smlouvu Mnichovská filharmonie, kde byl šéfdirigentem.

Gergijev odmítl odsoudit nejen Putina, ale i agresi, což nebylo velkým překvapením, protože tento umělec už mnoho let vychvaluje ruského prezidenta jako velkého státníka a pořádá i akce na podporu jeho válek. V roce 2008 zorganizoval a sám dirigoval koncert ve městě Cchinvali v Jižní Osetii poté, co tento region Rusko okupovalo po válce s Gruzií (sám Gergijev je osetské národnosti).

Později dirigoval koncert v kulisách archeologického naleziště v syrské Palmýře na podporu ruské intervence v občanské válce v Sýrii.

Video: Rusové žijící v zahraničí by se měli bedlivěji sledovat, řekl Pavel

"Je to daň za válku". Rusové žijící v zahraničí by se měli přísněji sledovat, řekl Pavel | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy