Nečekaný problém pro Rusy v Sýrii. Přitvrzují s nálety, armáda neudržela důležitou silnici

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 8. 8. 2016 18:36
Velkou povstaleckou ofenzivu zřejmě umožnilo sjednocení sil, které nastalo poté, co se islamistická skupina Fronta al-Nusrá přejmenovala na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a oficiálně se odstřihla od Al-Káidy. Koridorem ale zatím nemohou do východního Aleppa proudit potraviny. Je příliš úzký.
Povstalečtí bojovníci v Aleppu.
Povstalečtí bojovníci v Aleppu. | Foto: Reuters

Damašek - Mohutnými nálety na pozice rebelů ve východní části Aleppa a okolí reagují ruské a syrské vládní letectvo na nečekaný obrat situace.

Povstalcům se o víkendu podařilo prolomit blokádu východního Aleppa se zhruba čtvrt milionem obyvatel, kterou v polovině července sevřela syrská armáda a její spojenci.

Koalice Džajš Fatáh, jejíž součástí jsou různé islamistické skupiny, ale nikoliv teroristická organizace Islámský stát (IS), po těžkých bojích dobyla armádní základnu Ramúsa a zmocnila se mnoha zbraní.

Navíc přerušila důležitou silnici do Damašku, takže armáda může posily do města přesunovat pouze ze severu.

Zásoby na dva týdny

Ačkoliv Džajs Fatáh dosáhla spojení s povstaleckými oddíly západně od Aleppa, pro dodávky potravin cesta není volná, protože není dostatečně bezpečná. OSN odhaduje, že obyvatelé východního Aleppa mají zásoby jídla ještě zhruba na dva týdny.

"Máme Ramúsu zcela v rukou. Jsme v zákopech, letecké údery na nás jsou bezprecedentní a zuřivé," cituje agentura Reuters Abú Hasanína z milice Fatáh Halab, která je součástí povstalecké koalice.

Televize CNN cituje novináře z východní části Aleppa, který vystupuje pod jménem Masrí. Přes Skype uvedl, že obchody a tržiště jsou zavřené a silnice do míst ovládaných rebely musejí být nejprve odminovány.

Ruské letouny bombardují také sousední provincii Idlíb. Tu ovládá hlavně milice Džabhat Fatah aš-Šám, která se donedávna nazývala Fronta an-Nusrá a hlásila se k Al-Káidě. Spojení s touto sítí ale přerušila.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Pro syrského prezidenta Bašára Asada a za ním stojící Rusko je proražení blokády nepříjemné. Znamená to, že s pomocí ruských letadel, bojovníků z Íránu a z libanonského Hizballáhu nejsou Asadovy síly zatím schopné odpor rebelů definitivně zlomit.

Pokud by Asad dobyl celé Aleppo, pro jeho soupeře by to znamenalo těžkou porážku. Možná že rozhodující.

Cesta z města není bezpečná

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která s pomocí místních kontaktů monitoruje dění v Sýrii, teď povstalci mohou přerušit spojení mezi vládou kontrolovaným západním Aleppem a Damaškem.

"Ani pro civilisty v západním Aleppu, kontrolovaném vládou, teď není cesta z města bezpečná," uvedl šéf SOHR Rámí Abdalrahmán.

Není však jasné, nakolik jsou poslední územní zisky povstalců udržitelné. Zda provládní koalice s ruskou leteckou podporou blokádu znovu neobnoví.

Velkou povstaleckou ofenzivu zřejmě umožnilo sjednocení sil, které nastalo poté, co se islamistická skupina Fronta an-Nusrá přejmenovala na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a oficiálně se odstřihla od Al-Káidy.

Některé frakce rebelů, které kvůli tomu odmítaly spolupráci, nyní tuto skupinu plně akceptují. Spojené státy, stejně jako Rusko, organizaci i po přejmenování považují za teroristickou a džihádistickou.

Zatím není jasné, zda Turecko vzhledem ke svému sbližování a nápravě vztahů s Ruskem přeruší podporu rebelům, či zda přes hranici i nadále dovolí transport zbraní a munice.

Rusko vstoupilo do války v Sýrii na straně Asada loni v září a umožnilo režimu dobýt zpět část ztraceného území. Například Palmýru, ovládnou Islámským státem. Ankara naopak podporuje syrskou opozici, v posledních měsících jsou však vyjádření tureckých politiků k Asadovi smířlivější.

"Bez ruské účasti je nemožné dosáhnout řešení syrského problému. Jen partnerstvím s Ruskem můžeme krizi ukončit," řekl agentuře TASS v předvečer své cesty do Petrohradu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Aleppo je rozdělené na provládní západní část a povstaleckou východní polovinu už od roku 2012. Podle čerstvé statistiky, kterou zveřejnil v pondělí SOHR, zemřelo od začátku syrského konfliktu v březnu 2011 už 290 tisíc lidí. Z toho 84 tisíc civilistů, včetně téměř 15 tisíc dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy