Moskva - Sytě barevný portrét cara Mikuláše II., spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého nebo kosmonauta Jurije Gagarina. Těmto i mnohým dalším původně černobílým snímkům, které zachycují významné postavy ruských dějin, vdechuje život Olga Širninová. Ruská amatérská umělkyně probouzí historii pomocí metody kolorování.
Své výtvory prezentuje na internetové stránce Flickr.com, populární on-line službě pro sdílení fotografií. Kolorované obrázky, kterých na jejím profilu dnes visí už stovky, tvoří pod uměleckým pseudonymem Klimbim.
Širninová, na jejíž příběh upozornilo na začátku dubna Rádio Svobodná Evropa, se kolorování věnuje od roku 2011. Stále ho ale bere jen jako zálibu, nikoliv povolání.
Koníček je to přitom časově dost náročný. Práce na jediné fotce jí většinou zabere celý den. Obvykle pak čeká ještě den následující, než dílo publikuje. To aby se na výslednou podobu snímku podívala znovu, "zčerstva".
Do toho ji zaměstnává také její opravdová profese - překladatelství. Právě díky němu se před lety do kolorování plnohodnotně pustila.
"Svého času jsem dělala fotokoláže a často mi bylo líto, že některé snímky jsou jen černobílé. Až jsem to jednou (kolorování), v roce 2011, zkusila. Náhodou jsem ve stejnou dobu dostala k překladu knihu Dietera Holzschuha Základy vnímání barev pro floristy, díky které jsem se dozvěděla mnoho o kontrastech a harmoniích barev," vypráví pro Aktuálně.cz Širninová.
Začínala s portréty hollywoodských hvězd, na kterých se metodu učila. Pak pokračovala s kolorováním historických fotografií, z nichž některé umístila na sociální sítě. Díky tomu se dostala do internetové skupiny, která sdružuje koloristy z celého světa.
Zarazilo ji však, že se tématu ruských dějin žádný z nich nevěnoval. A tak se rozhodla, že se na tuto oblast zaměří, protože se o historii své země vždycky zajímala.
Zprvu ale čelila vlně negativních reakcí. "Někdo dokonce požadoval, abych skončila s tou 'rudou propagandou'. To mě ale naštvalo tak moc, že mi téma druhé světové války už zůstalo, i když je to mnohem těžší než nějaké hollywoodské krasotinky," vzpomíná Širninová.
O použití správných barev se někdy radí s odborníky - to zejména v případě válečné tematiky. Nebo si sama hledá, jaká móda se v danou dobu zrovna nosila. Právě volba těch správných barev bývá při kolorování mnohdy nejtěžší.
Rozsáhlé portfolio Olgy Širninové zachycuje kromě momentů z druhé světové války například vládu dynastie Romanovců, první světovou válku, ale i portréty umělců, ať už spisovatelů, nebo třeba baletek. "Svět nikdy nebyl jednobarevný, ani během války," uzavírá Širninová.