Ruská cenzura blokuje zprávy o sebevraždách lidí s rakovinou

ČTK ČTK
20. 3. 2015 8:13
Případy, kdy si nemocní lidé vzali život, jsou časté a experti je dávají do souvislosti se špatným zásobováním utišujícími léky.
Kreml
Kreml | Foto: fotografgruppen.se / Foter / CC BY-ND

Moskva - Ruská cenzura zakazuje publikovat v médiích zprávy o sebevraždách onkologických pacientů. Oznámila to rozhlasová stanice Echo Moskvy. Případy těchto sebevražd jsou v Rusku poměrně časté a experti je dávají do souvislosti se špatným zásobováním utišujícími léky. Problémem jsou prý byrokraté na ministerstvu zdravotnictví, ale i prudký pád rublu, který dovoz léků ze zahraničí prudce zdražil.

Cenzurní správa Roskomnadzor podle moskevského rozhlasu zablokovala informaci serveru Pravoslaví a svět, který zveřejnil zprávu o sebevraždě jednoho muže, jenž trpěl nesnesitelnými bolestmi a marně se dovolával pomoci. Cenzura se přitom odvolávala na zákon, který zakazuje publikovat na webu kromě dětské pornografie či teroristických výzev i návody k dobrovolnému odchodu ze života.

Web Pravoslaví a svět ale žádnou takovou informaci nepublikoval, uvedlo Echo Moskvy. Popsán nebyl způsob sebevraždy, zpráva ani neobsahovala žádné informace, které by bylo možné považovat za návodné. Přesto Roskomnadzor na vymazání informace trval.

Série sebevražd onkologických pacientů začala v Rusku loni, kdy se zastřelil ruský kontradmirál Vjačeslav Apanasenko, který trpěl rakovinou. Informace vyvolala značný zájem médií a následně i hloubkovou kontrolu systému distribuce léků.

Následovalo několik dalších případů, letos v lednu média oznámila sebevraždu generálporučíka Anatolije Kudrjavceva. Sedmasedmdesátiletý voják v dopise na rozloučenou uvedl, že k odchodu ze života ho přivedla nesnesitelná bolest způsobená nedostatkem utišujících léků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy