Ruská cenzura blokuje zprávy o sebevraždách lidí s rakovinou

ČTK ČTK
20. 3. 2015 8:13
Případy, kdy si nemocní lidé vzali život, jsou časté a experti je dávají do souvislosti se špatným zásobováním utišujícími léky.
Kreml
Kreml | Foto: fotografgruppen.se / Foter / CC BY-ND

Moskva - Ruská cenzura zakazuje publikovat v médiích zprávy o sebevraždách onkologických pacientů. Oznámila to rozhlasová stanice Echo Moskvy. Případy těchto sebevražd jsou v Rusku poměrně časté a experti je dávají do souvislosti se špatným zásobováním utišujícími léky. Problémem jsou prý byrokraté na ministerstvu zdravotnictví, ale i prudký pád rublu, který dovoz léků ze zahraničí prudce zdražil.

Cenzurní správa Roskomnadzor podle moskevského rozhlasu zablokovala informaci serveru Pravoslaví a svět, který zveřejnil zprávu o sebevraždě jednoho muže, jenž trpěl nesnesitelnými bolestmi a marně se dovolával pomoci. Cenzura se přitom odvolávala na zákon, který zakazuje publikovat na webu kromě dětské pornografie či teroristických výzev i návody k dobrovolnému odchodu ze života.

Web Pravoslaví a svět ale žádnou takovou informaci nepublikoval, uvedlo Echo Moskvy. Popsán nebyl způsob sebevraždy, zpráva ani neobsahovala žádné informace, které by bylo možné považovat za návodné. Přesto Roskomnadzor na vymazání informace trval.

Série sebevražd onkologických pacientů začala v Rusku loni, kdy se zastřelil ruský kontradmirál Vjačeslav Apanasenko, který trpěl rakovinou. Informace vyvolala značný zájem médií a následně i hloubkovou kontrolu systému distribuce léků.

Následovalo několik dalších případů, letos v lednu média oznámila sebevraždu generálporučíka Anatolije Kudrjavceva. Sedmasedmdesátiletý voják v dopise na rozloučenou uvedl, že k odchodu ze života ho přivedla nesnesitelná bolest způsobená nedostatkem utišujících léků.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy