Konec soukromí? Nástupce KGB dostane přístup k e-mailům

Michal Žák Michal Žák
30. 10. 2013 20:08
Spořádaní občané se nemají čeho bát, ujišťují ruské úřady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Pocit soukromí na internetu skončí v Rusku zároveň s příštím jarem.

Prvního července 2014 totiž má v zemi začít platit ministerský výnos, který umožní kontrarozvědce přístup k záznamům o internetové komunikaci milionů Rusů, a to včetně soukromých e-mailů.

To vše v době, kdy světem hýbe skandál kolem rozsáhlého špiclování amerických tajných služeb.

I Google a Yahoo!

Jak napsala agentura ITAR-TASS, poskytovatelé internetu a poštovních služeb obdrží speciální zařízení, které monitoring a skladování dat umožní.

Opatření dostala na starost Federální agentura spojů (FAS). "Spolupracující" servery zahrnují ruské poštovní služby Mail.ru, Yandex.ru či Rambler.ru, ale i poštovní servery firem Google a Yahoo!

V případě záznamů o aktivitách na celosvětové síti budou mít povinnost skladovat data po dobu 12 hodin, u e-mailů pak dokonce rok.

Tajná služba FSB, nástupnická organizace sovětské KGB, k nim přitom bude mít zajištěn neomezený přístup.

Jen zločinci a teroristé

Podle šéfa FAS Olega Duchovnického nařízení nijak neohrozí práva uživatelů elektronických služeb. "Jde o bezpečnost země," brání opatření.

Občanům dbalým zákona prý nemůže nové opatření vadit, jelikož "zvyšuje jejich bezpečnost". Tajné služby prý navíc budou mít přístup pouze ke komunikaci těch, kteří jsou předmětem vyšetřování, tedy zločinců a teroristů.

Snowdenovská ironie...

Londýnská nevládní organizace Chatham House se podivuje nad faktem, že Rusko k opatřením přistoupilo v době, kdy už měsíce vyplouvají na povrch informace o bezprecedentním rozsahu amerického sledovacího programu.

Ten má na starosti tajná služba NSA a sleduje nejen miliony lidí po celé planetě, ale i desítky předních světových politiků. Analytik Keir Giles dodává, že největší ironií přitom je, že s odhaleními přišel někdejší technik NSA Edward Snowden, který detaily o špiclování předal médiím.

A třicetiletý whistleblower se před hněvem americké vlády ukryl právě v Rusku, které mu poskytlo roční azyl.

... a fungující cenzura

Jinak ale nejde o až tak překvapivé opatření. Moskva totiž utahuje šrouby online komunikace delší dobu.

Už přes rok bdí nad obsahem ruského internetu cenzorský úřad Roskomnadzor. A ten neváhá dát na černou listinu všechny weby, které mají "závadný obsah", čímž se proviní proti platným nařízením.

Cenzorské kladivo tak už udeřilo na videoserver YouTube, encyklopedii Wikipedia či sociální síť Vkontakte. Zakázány byly i klipy punkové skupiny Pussy Riot.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy