Rumunský soud posílá do vězení českého finančníka

ČTK ČTK
27. 1. 2015 20:06
Spolu s ním byli odsouzeni za korupci i dva bývalí ministři a několik vysokých úředníků a ekonomických poradců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bukurešť/Praha - Rumunský nejvyšší soud dnes definitivně poslal do vězení dva bývalé ministry a osm vysokých úředníků a ekonomických poradců, včetně českého finančníka Michala Šušáka.

Podle médií potvrdil dřívější rozhodnutí soudů, podle nichž se skupina dopustila korupčního jednání, nicméně tresty jim snížil. Šušák řekl, že se chce odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Celý proces trval téměř šest let. Dnes ho nejvyšší soud ukončil rozsudkem, jímž udělil exministrovi hospodářství Codrutovi Seresovi za velezradu trest odnětí svobody na čtyři roky a osm měsíců. Čtyřletého vězení se dostalo bývalému ministrovi spojů Zsoltovi Nagyovi. Komplikované soudní řízení se týkalo podvodného jednání během privatizace velkých podniků, které podle prokurátorů naplňovalo skutkovou podstatu zrady.

Mezi dalšími osmi odsouzenci zapletenými do kauzy jsou i čtyři cizinci - Bulhar, Turek, Rus a také Čech Michal Šušák, který dostal čtyřletý trest vězení. Jejich provinění spočívalo v předávání tajných údajů ke zvýhodnění určitých účastníků privatizačních řízení.

Podle dřívějších informací rumunských médií byl Šušák odsouzen za to, že se jako manažer investiční banky CS First Boston (CSFB) podílel na činnosti kriminální skupiny, která využívala získaných tajných informací při privatizaci velkých rumunských firem. Šlo například o společnosti Electrica Muntenia Sud, Petrom, Romaero či Romtelecom.

Šušák řekl, že je rozsudkem překvapen a šokován, jeho celé znění ale ještě nemá k dispozici. Očekává, že rumunská strana rozsudek pošle do 30 dní. "Odvolávat se budu, ale bohužel to už nejde v Rumunsku. Právníci tedy připravují odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku," řekl dnes Šušák.

Šušák je momentálně v zahraničí, ale vrací se do Prahy. V Rumunsku je stále podnikatelsky zainteresován, spoluvlastní tam společnost Carpaterra Capital Partners. "Její činnost jsme utlumili z investičních důvodů. Nenašli jsme na rumunském energetickém trhu vhodnou příležitost. Nijak to nesouvisí s tím rozsudkem. I když upřímně, že by se mi teď chtělo do podnikání v Rumunsku, to se mi určitě nechce," dodal.

Šušák v minulosti pracoval také jako ředitel české investiční společnosti PPF Investments a manažer CS Group. Jako generální ředitel PPF Investments působil do konce roku 2006, kdy odstoupil z funkce právě kvůli vyšetřování jeho role v privatizaci rumunské energetiky. Následně ve společnosti pracoval na nižší pozici, v roce 2008 se ale rozhodl odejít a věnovat se soukromému podnikání.

 

Právě se děje

Další zprávy