Kdo zajal rukojmí v Sydney? Samozvaný duchovní léčitel

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 12. 2014 19:02
Man Haron Monis alias Šaich Haron byl v říjnu loňského roku odsouzen za to, že rodinám padlých vojáků rozesílal obálky s jedem. Čelil také obvinění ze sexuálních útoků a podílu na vraždě.
Man Haron Monis.
Man Haron Monis. | Foto: Reuters

Sydney - Ozbrojený útočník, jenž stál za mnohahodinovým zadržováním rukojmích v kavárně v centru Sydney a zemřel při zásahu policie, měl známou tvář. Alespoň pro policii, která potvrdila jeho identitu a v minulosti s ním měla hned několikrát co do činění. 

Jde o padesátiletého Íránce, který se označoval za "islámského duchovního vůdce, mírového aktivistu, spirituálního léčitele, astrologa, numerologa a kněze černé magie."

Man Haron Monis alias Šaich Haron či Muhammad Hasan Manteghí byl loni odsouzen ke 300 hodinám veřejně prospěšných prací za to, že rodinám padlých australských vojáků rozesílal obálky s jedem a nesnášenlivými dopisy.

Prokuratura se o Monise loni v říjnu zajímala také v souvislosti s jeho údajným podílem na vraždě bývalé manželky a více než 40 podezřeními ze sexuálně motivovaných útoků na ženy.

Z toho, co je o útočníkovi známo, se zdá jasné, že šlo o takzvaného osamělého vlka, kterého radikalizovala propaganda publikovaná na internetu a jenž jednal na vlastní pěst.

Monis se sice narodil v Íránu, v posledních letech se ale zdržoval ve čtvrti Bexley North na jihu australské metropole.

Jsem politický uprchlík, tvrdil v roce 2001

Podle deníku The Guardian řekl v roce 2001 během rozhovoru pro televizi ABC, že do Austrálie přicestoval o pět let dříve jakožto politický uprchlík.

Krom toho, že se označoval za lidového léčitele a netajil se tím, že měl v minulosti co do činění s černou magií, tvrdil také to, že má vazby na zakladatele WikiLeaks Juliana Assange a že jsou trestní stíhání, kterým čelí, politicky motivována.

Na svých webových stránkách, které už policie deaktivovala, před několika dny umístil vzkaz "Byl jsem odpadlíkem, ale od nynějška jsem muslimem, Alhamde Lillahem".

Těsně před tím, než se Monis vydal přepadnout kavárnu v centru města, pak umístil na své stránky poselství o mírumilovnosti Islámu. "Islám je náboženství míru. To je důvod, proč muslimové bojují proti útisku a terorismu Spojených států a jejich spojenců, včetně Velké Británie a Austrálie. Pokud bychom mlčeli a nepostavili se těmto kriminálníkům, nemohli bychom žít v mírumilovné společnosti. Čím více bojujete s kriminálníky, tím jste mírumilovnější. Islám chce mír na Zemi, to je důvod, proč chtějí muslimové zastavit americký teror."

Pondělní přepadení kavárny ale pravděpodobně souvisí také s tím, že byl Man Haron Monis v pátek za rozeslání otrávených dopisů s definitivní platností shledán vinným, nejvyšší soud zamítl jeho dovolání.

Otrávené dopisy? Můj výraz soustrasti

Samozvaný duchovní vůdce se u soudu hájil tím, že šlo o jeho formu vyjádření soustrasti s padlými vojáky.

Když zrovna nerozesílal otrávené dopisy, živil se tím, že v ulici Station Street provozoval svou praxi "duchovního léčitele". Spirituální služby nabízel i prostřednictvím inzerátů v novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy