Etiopský marxistický diktátor je ve vlastní zemi již 14 let souzen za podíl na desítkách tisíc mrtvých během období tzv. rudého teroru v letech 1977-1978.
Někdejší oblíbenec komunistických zemí, který je obviněn ze zločinů proti lidskosti, genocidy a vražd, se ale rozsudku, jehož vynesení bylo odloženo až na leden 2007, bát nemusí. Od roku 1991 žije jako politický exulant v Zimbabwe, která jej vydat nehodlá.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- V Etiopii objevena cesta do pravěku
- Podle Etiopie válka s Eritreou nehrozí
- Etiopská opozice obviněna z vlastizrady
Proces v Addis Abebě s Mengistuem a dalšími asi 65 představiteli jeho vlády začal již v prosinci 1994. Obžalovaným hrozí trest smrti.
Africký Stalin čeká na rozsudek
Plukovník Mengistu, který dostal v roce 1987 československý Řád bílého lva a jehož vzorem byl kubánský vůdce Fidel Castro, ale "rudý teror" brání.
V rozhovoru pro jihoafrický deník The Sun v prosinci 1999 řekl, že "došlo k mnoha špatným událostem, které však byly mimo naší kontrolu". Teror byl podle něj "válkou na obranu socialistické revoluce, která zlepšila život milionům lidí v zemi".
Skupina radikálních vojáků v čele s Mengistuem svrhla v září 1974 režim tehdejšího císaře Haileho Selassieho I.
Moc převzala Prozatímní vojenská správní rada (Derg), která vzápětí zrušila parlament a ústavu a popravila 68 vysokých úředníků císařství včetně nástupce trůnu prince Eskindera Desty, dvou premiérů, 15 ministrů či 18 generálů.
Mengistu se v dalších letech nelítostně vypořádal se svými konkurenty v Dergu a v únoru 1977 stanul v čele Etiopie. Vzápětí rozpoutal kampaň proti dalším marxistickým frakcím v zemi.
Počet mrtvých "rudého teroru" není znám, odhaduje se na desítky tisíc, další tisíce byly zatčeny či donuceny k odchodu ze země.
Za můj pád může Gorbačov, tvrdil Mengistu
I další roky Mengistuovy vlády, ačkoli mu finančně i vojensky pomáhal Sovětský svaz a další socialistické země, byly lemovány konflikty a mrtvými. Statisíce obětí si vyžádaly občanské války proti povstalcům v provincii Eritrea i v dalších provinciích na severu i jihu země.
Na 25.000 civilistů bylo zabito během somálské agrese v etiopském Ogadenu a nejméně milion zemřel při hladomorech v 80. letech.
Režim plukovníka Mengistua byl svržen v květnu 1991 povstalci z Etiopské lidové revoluční demokratické fronty.
Mengistu z pádu svého režimu obviňoval tehdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova, který zastavil veškerou pomoc jeho vládě.
Mengistu uprchl do Zimbabwe, kde se stal "osobním hostem" prezidenta Roberta Mugabeho. V roce 1995 získal zimbabwské občanství, v tamní metropoli Harare obývá luxusní vilovou čtvrť s příznačným názvem Gun Hill.