V Etiopii objevena cesta do pravěku

Reuters, opa
13. 4. 2006 14:00
Londýn - Vědci nalezli na východě Etiopie 4,1 milionu let staré kosterní pozůstatky primitivních hominidů - představují jeden z chybějících článků ve vývoji člověka.

Nalezené zuby a kosti patří druhu australopiteka známému pod označením Australopithecus anamensis, který už chodil po dvou. Tvrdí to vědecká studie zveřejněná v časopisu Nature.

Jde o chybějící článek ve vývoji člověka

Jak uvedl Tim White z Kalifornské univerzity v Berkeley, nový objev vyplňuje mezeru mezi australopiteky a jejich předchůdci z rodu Ardipithecus.

"Teď víme, odkud se australopitekové před čtyřmi miliony let vzali," řekl White, který se výzkumu v Afarské poušti zúčastnil spolu s kolegy z USA, Etiopie, Japonska a Francie

Vědci rozlišují sedm samostatných druhů australopiteků, z nichž Australopithecus anamensis je nejprimitivnější. Přímým předchůdcem dnešních lidí je teprve Australopithecus genus.

První kousky čelisti, zubů a holenní kosti do té doby neznámého druhu Australopithecus anamensis byly nalezeny již v roce 1988 v oblasti jezera Turkana v Keni. Poslední objev však odhaluje více o poměrech, v jakých tento australopitekus žil.

Velké bílé zuby těmto předchůdcům člověka umožňovaly zpracovávat šlachovitou stravu i kořínky rostlin. Jejich jídelníček byl bohatší než u ardipiteků, kteří měli menší zuby. Vědci spolu s fosiliemi hominidů našli zbytky prasat, ptáků, hlodavců, opic, hyen a kočkovitých šelem.

Etiopie: Zrcadlo lidské evoluce

Lokalita, kde byly fosílie nalezeny, ležící 230 kilometrů severovýchodně od metropole Addis Abeby, podle odborníků poskytuje nejsouvislejší paleontologické záznamy o evoluci člověka.

"V tomto etiopském údolí je více než kilometr silná vrstva usazenin, která ve dvanácti patrech ukrývá zkameněliny předchůdců člověka. Jedná se o nejvěrohodnější světové zrcadlo lidské evoluce," řekl White.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy