V Etiopii objevena cesta do pravěku

Reuters, opa
13. 4. 2006 14:00
Londýn - Vědci nalezli na východě Etiopie 4,1 milionu let staré kosterní pozůstatky primitivních hominidů - představují jeden z chybějících článků ve vývoji člověka.

Nalezené zuby a kosti patří druhu australopiteka známému pod označením Australopithecus anamensis, který už chodil po dvou. Tvrdí to vědecká studie zveřejněná v časopisu Nature.

Jde o chybějící článek ve vývoji člověka

Jak uvedl Tim White z Kalifornské univerzity v Berkeley, nový objev vyplňuje mezeru mezi australopiteky a jejich předchůdci z rodu Ardipithecus.

"Teď víme, odkud se australopitekové před čtyřmi miliony let vzali," řekl White, který se výzkumu v Afarské poušti zúčastnil spolu s kolegy z USA, Etiopie, Japonska a Francie

Vědci rozlišují sedm samostatných druhů australopiteků, z nichž Australopithecus anamensis je nejprimitivnější. Přímým předchůdcem dnešních lidí je teprve Australopithecus genus.

První kousky čelisti, zubů a holenní kosti do té doby neznámého druhu Australopithecus anamensis byly nalezeny již v roce 1988 v oblasti jezera Turkana v Keni. Poslední objev však odhaluje více o poměrech, v jakých tento australopitekus žil.

Velké bílé zuby těmto předchůdcům člověka umožňovaly zpracovávat šlachovitou stravu i kořínky rostlin. Jejich jídelníček byl bohatší než u ardipiteků, kteří měli menší zuby. Vědci spolu s fosiliemi hominidů našli zbytky prasat, ptáků, hlodavců, opic, hyen a kočkovitých šelem.

Etiopie: Zrcadlo lidské evoluce

Lokalita, kde byly fosílie nalezeny, ležící 230 kilometrů severovýchodně od metropole Addis Abeby, podle odborníků poskytuje nejsouvislejší paleontologické záznamy o evoluci člověka.

"V tomto etiopském údolí je více než kilometr silná vrstva usazenin, která ve dvanácti patrech ukrývá zkameněliny předchůdců člověka. Jedná se o nejvěrohodnější světové zrcadlo lidské evoluce," řekl White.

 

Právě se děje

teď

Policisté večírku v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá pošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Marek Benda. Mezi hosty se obejvil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 50 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy