Rozšíření stálo šálek kávy měsíčně

Adam Junek
2. 5. 2006 0:00
EXKLUZÍVNÍ ROZHOVOR - Komisař pro rozšíření Olli Rehn hodnotí dva roky evropské pětadvacítky v interview pro deník Aktuálně.cz. Uvnitř: SPECIÁL

Komisařem je Olli Rehn až v nové Evropské komisi, která byla ustavena po rozšíření o deset nových zemí. A byl to právě on, kdo otevíral přístupové rozhovory s Tureckem.

Podle něj za nepříliš pozitivním přijetím nováčků obyvateli starých členských zemí stála "informační propast". Přitom právě "velký třesk", jak se někdy o přistoupení deseti zemí hovoří, byl slovy komisaře Rehna nejlépe připravený ze všech.

A: Jsou to již dva roky od chvíle, co se ke klubu Evropské unie přidala desítka nováčků. Jak hodnotíte těchto 24 měsíců?

Rozhodně jako úspěch. Nesplnil se žádný z katastrofických scénářů zániku Evropské unie, které se vyrojily těsně před vstupem deseti nových států.

Záplava levné pracovní síly z Východu nepřišla. Čísla ukazují, že migrace z nových členských států za prací představuje maximálně jedno procento aktivně pracující populace v hostitelské zemi. Pracovníci z nových zemí pomohli zaplnit díry v oborech jako zemědělství, zahradnictví či stavitelství.

Největší křik byl kolem nákladů na toto rozšíření. Přitom cenou je jeden hrníček kávy za měsíc na jednoho občana staré členské patnáctky. V uplynulých dvou letech přišlo rozšíření původní členy na 26 eur ročně na hlavu.

A: Když nováčci přistupovali, nebyla nálada obyvatelstva původní patnáctky vůbec pozitivní. Myslíte, že se to změnilo?

Nezastírám, že panuje určité zklamání z rozšíření. Ale v západní Evropě panuje zklamání z kdečeho. Z vývoje zaměstnanosti, ze sociální politiky, z globalizačních tlaků.

Infobox

Olli Rehn

  • Finský eurokomisař pro rozšíření se narodil v roce 1962
  • Komisařem je od roku 2004, původně mu byl svěřen průmysl a informační společnost
  • Za svou politickou kariéru byl opakovaně poradcem finských premiérů či vrcholovým pracovníkem Evropské komise
  • Je milovníkem fotbalu, byl předsedoufinské fotbalové ligy a hrál ve finském parlamentním družstvu i v družstvu Evropské komise
  • Poslouchá rock a jazz

Myslím, že je to dáno také jistou neinformovaností, či chcete-li informační propastí. Vlády původní patnáctky prostě nedaly dost informací svým lidem. Ti pak získali pocit, že se rozšíření o deset nových členů stalo jakoby přes noc.

Ale to přece není pravda. Toto bylo nejlépe připravené rozšíření ze všech. A to mimo jiné díky pevně stanoveným kritériím, která kandidátská země musí splnit.

A: Osm nových členských států, které patřily ke komunistickému bloku, nadále zůstává "členy druhé kategorie", alespoň co se týče volného pohybu pracovních sil, který velká část starých zemí omezila přechodnými obdobími. Jak se to dá před občany nových členů obhájit?

Za prvé, nemám rád označování "člen druhé kategorie". Přístupová jednání jsou dvoustranný proces. Obě strany mají právo, a využily ho, zavést nějaká přechodná opatření. Ta jsou určena k tomu, aby si na sebe staré a nové státy "navykly".

Co se týče restrikcí u volného pohybu pracovních sil, jde jen o přechodné opatření, které pomine. Doufám, že studie, které ukazují, že pohyb za prací není tak překotný, jak se mnozí obávali, pohnou země k tomu, aby omezení zrušily.

A: Stále se objevují názory, že rozšíření přišlo pro nováčky příliš brzy. Nyní se plánuje další vlna ještě chudších států. Neobáváte se, že se Unie stane "bezzubou"?

V porovnání s posledním rozšířením není před námi žádný takový náraz nebo "velký třesk". Bulharsko s Rumunskem přistoupí příští rok nebo v roce 2008, Chorvatsko se pak stane patrně 28. členem.

Ostatní balkánské státy mají konkrétní perspektivu, jak se stát členy EU. Přistoupit však budou moci, až budou opravdu připraveny. A Turecko sice zahájilo negociace, ale bude trvat možná deset let i více, než se stane řádným členem.

S pečlivou přípravou, na níž komise trvá, budou z dalšího rozšiřování profitovat všichni.

 

ČTĚTE VÍCE O DVOU LETECH V EU:

...Pokud nelžou průzkumy, které provádí evropská agentura Eurobarometr, tak obyvatelé nových zemí přehnaně optimističtí nejsou. Podle výzkumů agentury se obávají zejména příliš velkého vlivu velkých zemí uvnitř Unie...

Claire Damilano pracuje v nevládní bruselské organizaci ECAS, která se sleduje volný pohyb pracovních sil v rámci Evropské unie
Claire Damilano pracuje v nevládní bruselské organizaci ECAS, která se sleduje volný pohyb pracovních sil v rámci Evropské unie | Foto: Úřad evropského ombudsmana
"...Myslím, že si politici v zemích, které brání volnému pohybu pracovních sil, vybrali strategii ukazovat jen špatné stránky migrace za prací. Navíc se snaží prezentovat volný pohyb pracovních sil jako možnost, a ne jako právo. Ale to je nesmysl..."

Foto: Aktuálně.cz
...Příští česká vláda bude rozhodovat, zda pustí pracovníky z Rumunska a Bulharska na český trh práce, nebo zda jej bude chránit před "záplavou levné pracovní síly z Východu". Šance zavřít hranice je...

Foto: Aktuálně.cz
Dva roky se již můžeme pyšnit tím, že patříme do exkluzivního klubu EU. Co ale o ní víme? Vyzkoušejte své znalosti v kvízu na Aktuálně.cz.
 

Právě se děje

Další zprávy