Káhira - Špičky al-Káidy se skrývají kdesi na pákistánsko-afghánském pomezí a podle průzkumů veřejného mínění je organizace v muslimských zemích čím dál nepopulárnější.
Další problém přidělává vůdcům teroristické sítě jeden z předních teoretiků a duchovních, jehož názory stály u zrodu al-Káidy.
Egyptský radikál Sajjid Imám, který si v Egyptě odpykává trest doživotního vězení, ostře napadl muže číslo dvě v hierarchii al-Káidy Ajmána Zavahrího.
Také Egypťana, považovaného za nejbližšího spolupracovníka Usámy bin Ládina a autora občasných poselství al-Káidy zveřejňovaných v televizi či na internetu.
Vlivný ideolog Sajjíd Imám v otevřeném dopise Zavahrímu vyčítá, že zabíjením vlnou terorismu šíří nesprávný džihád. Podle něj je povoleno válčit proti nepřátelským vojákům, nikoliv proti neozbrojeným civilistům.
„Zavahrí pracoval pro súdánskou rozvědku, prchal oblečený do ženských šatů a šíří zcela chybný džihád," napsal Imám ze svého vězení.
Rovněž kritizoval některé muslimské radikály za to, že se staví do role amerických obětí. „Kdo může za to, že jsou muslimové vězněni na Guantánamu? Hlavně Bin Ládinova blbost," napsal klerik, jehož knihy a kázaní na přelomu osmdesátých a devadesátých let ovlivnily mnoho islamistů a členů al-Káidy.
Vedení al-Káidy se snaží jeho slova bagatelizovat s poukazem na to, že je vězněm egyptského režimu a musí psát, co si vláda v Káhiře přeje.
Organizace Usámy bin Ládina se musí také vyrovnávat se ztrátami svých bojovníků a sympatizantů v Iráku.
Za poslední více než rok proti al-Káidě obrátila své zbraně řada bývalých protiamerických povstalců, protože káidisté v Iráku bez skrupulí vraždili i civilní obyvatele.
Zejména kmeny v provincii Anbar západně od Bagdádu, které zpočátku bojovaly proti americkým vojákům, začaly pronásledovat ozbrojence al-Káidy. Mnoho z nich přišlo do Iráku z jiných arabských a muslimských zemí.