Mimořádná zpráva

Rozhovor ze Srí Lanky: Čtěte odpovědi

12. 12. 2005 13:16
Colombo / Praha - Naši reportéři přímo v místech, které loni na Srí Lance zničila vlna tsunami. Obraz o tom, jak žije ostrov dnes, vám nabízíme také prostřednictvím odpovědí na vaše otázky.

Candrasanův příběh ČTĚTE ZDE

Online rozhovor vznikal improvizovaně - vaše otázky, které jsme obdrželi dopředu, putovaly na Srí Lanku mailem. Pan de Silva na ně stejnou cestou odpovídal z redakčního laptopu.

Odpovězeno: 12. 12. | 13:30Autor: Barbora Lišková

Otázka: Dobrý den!
Zabývám se systémem varování obyvatelstva v ČR a sledovala jsem i možnosti varování a vyrozumění obyvatelstva na Srí Lance. Rády bych se zeptala, zda se na nějakém systému začalo pracovat, nebo tamní úřady nechávají opět všechno náhodě? Je troubení na roh jedinou možností jak varovat domorodce? Děkuji za odpověď a přeji štěstí a pevné nervy.

Candrasan de Silva: Pokud vím, jediný systém, který by měl fungovat, je právě v naší vesnici. Je promyšlený. Ale nemám informace, že by něco podobného bylo na celé Srí Lance.
Naše vesnice vlastně systém varování zkouší. Pokud se osvědčí, je vláda připravena zavádět je podél celého pobřeží.

Odpovězeno: 12. 12. | 13:40Autor: ferdis pistora

Otázka: Dobry den,
snad se pan C.daSilva neurazí, ale mám někdy trošku pocit, jakoby za katastrofu tsunami a co následovalo mohli lidi ze západu. Já teda nevim, ale neni to taky trošku tím, že se u nich na ostrově pořádně do ničeho neinvestovalo a pak to muselo takhle dopadnout?? kdyby praha na tom byla prřed povodní tak jak bylo vidět z těch obrázků pořed rokem, tak už by taky nestála, myslim.
Tak by mě zajímalo co si o tom C.daS. myslí
Děkuji

Candrasan de Silva: To je těžké dnes soudit. Nikdy dříve jsme nic takového nezažili a nikoho nenapadlo, že by mohly přijít vlny tsunami. Bohužel až toto neštěstí nám otevřelo oči. Opravdu to tak je. Tady nikdo nikomu nic nevyčítá. Nic nevyčítáme ani vládě, prostě jsme to nemohli tušit.

Odpovězeno: 12. 12. | 13:48Autor: mirka mirka

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, jak se s takovou věcí člověk srovná? Zavře tu prožitou hrůzu někam do sebe, protože musí žít dál nebo se k tomu každý den musí vrace? Děkuji

Candrasan de Silva: Po tsunami jsme se stále báli moře. Pořád jsme se dívali a říkali si, jestli nepřijde tsunami. Přijde to dnes? Zítra? Všichni jsme se tady báli. Pak jsme začali přemýšlet, jak se ochránit. A do toho přišel Úřad pro geologický výzkum, který nám nabídli podílet se na projektu ochrany. Ředitel tohoto úřadu je můj přítel. Bylo štěstí, že naše obec je malá, takže se jako "testovací" obec hodila.
Pokud jde o mé pocity, pořád ještě si vzpomínám na tu hrůzu, jak jsme utíkali do kopců. To už asi nikdy nezapomenu.

Odpovězeno: 12. 12. | 13:53Autor: babyface

Otázka: ahoj simono a ondreji,
proc ste se rozhodli vyrazit na srilanku, nebylo by to zajimavejsi v thajsku? mam trosku pocit ze je lanka v cesku provarena, ze tam byli snad vsichni novinari. asi se tam dobre lita?
ale respect, snazite se
otazka: nema p. silva pocit, ze je trosku jak to zviratko v zoo? ze si je jezdi zapadni studaci prohlizet jak naky exemplare? mno, me by to asi vadilo...
pacek
BB

Candrasan de Silva: Nemám s tím problém. Já se moc rád setkávám s lidmi. A jsem pyšný na to, co tu máme, takže rád ukážu, jak máme ochranu před vlnami promyšlenou.
Pokud jde o obyvatele Srí Lanky, obecně se odpovědět nedá. Někomu vadí, že tu turisté fotí následky neštěstí, ale jiným lidem to nevadí. Zvlášť těm, kteří byli tsunami postižení obvykle za ty fotky, co turisté udělají, dostanou nějaké peníze a ty jim mohou pomoci.

Odpovězeno: 12. 12. | 13:56Autor: atomic

Otázka: Zdravim na Sri Lanku!
Super clanky a fotky. Jen by me este zajimalo, co teda vlastne ty lidi ve vsedni den delaj, jakoze kdyz rano v pondeli vstanou a nez dou vecer spat
kdyz jak pisete vlastne nemusej moc snazit - co teda presne pres den dela /jak se zivi / "predak p. silva"?? :)
dikes A.

Candrasan de Silva: Původně jsem pracoval jako průvodce turistů. Pracoval jsem v hotelu, kde si mě najímali lidé a já je vozil po Srí Lance a ukazoval jim, co tu máme pěkného. Pak jsem si otevřel malou kavárnu a tu provozuji dodnes. Voda mi ji nevzala, jen promočila, ale nezbořila. Takže to je můj každodenní job.
Celý systém je ve vedlejší místnosti mé kavárny, mojí povinností tak když se nic neděje je pouze být v dosahu telefonu.

Odpovězeno: 12. 12. | 13:58Autor: [email protected]

Otázka: Dobry den,
zajimalo by me
1) jak postihlo tsunami rodinu p. Silvy ?
2) muzete strucne popsat, jak prisla vlna do mist kde p. Silva zije (co se delo, nebo co si pamatuje)?
3) co maji vlastne lide delat, kdyz zatroubi na roh ?
dekuji

Candrasan de Silva: 1) Členům mé rodiny se naštěstí nic nestalo. Ale můj dům byl poničen. Okna byla rozbitá, dveře vyvrácené, odplavilo to spoustu věcí.

2) Ráno jsme byli všichni šťastní, tak jako obvykle. Nikdo samozřejmě nevěděl, co se stane. Najednou jsem slyšel, že někdo z pláže křičí: Moře přichází, moře přichází. Vylezl jsem na střechu a díval se k moři. Ta první vlna nebyla nijak hrozná. A viděl jsem, jak moře jde pryč, jak ustupuje. Vím, že pak přijde druhá, větší vlna. Tak jsem seběhl dolů, popadl svou rodinu a utíkali jsme do kopců. Já, žena, pět dětí. Všichni jsme utíkali. I sousedi. Kuriózní je, že jsme v tom běhu vzali vlastně jen psa a motorku. Nenapadlo nás vzít peníze, doklady.

3) V naší vesnici i v okolí lidé vědí, že máme alarm. Když třeba někdo slyší v rádiu, že někde ve světě bylo zemětřesení, obvykle volá mě, aby zjistil, co se děje. Jestli tedy přijde tsunami nebo ne. Já zavolám geologický úřad, ten mi ověří, co se děje, a pak teprve každému volám zpátky.

Odpovězeno: 12. 12. | 14:02Autor: bubble gum

Otázka: hello,
maji tam nejakyho bohace nebo velkou firmu, ktera jim to ted vsecko plati? ze si tam postavila hotel, nebo konzervarnu na ryby?
nebo je zivej turisti

Candrasan de Silva: To je pěkný nápad - kdyby se našel nějaký boháč, který by to zaplatil. Každých pět kilometrů varovný systém, to bychom byli všichni štastni. Protože vláda na to peníze zatím nemá.

Odpovězeno: 12. 12. | 14:04Autor: [email protected]

Otázka: Zaznamenal pan Silva, že by se k němu lidé začali po tsunami chovat jinak? Že by se nějak změnilo jeho společenské postavení, že si ho lidé začali víc vážit či dokonce předcházet?

Candrasan de Silva: To si nemyslím. Ačkoli. Někteří lidé se možná opravdu chovají trochu jinak, ale jinak se naše vztahy tady nijak nezměnily.

Odpovězeno: 12. 12. | 14:06Autor: mirka mirka

Otázka: Proč jste se rozhodl, že právě vy budete tím, kdo má všechny varovat a vlastně zachránit? M

Candrasan de Silva: Bylo to tak, že sem přijel ředitel onoho Geologického úřadu. Zkoumal tu důsledky tsunami. Seznámili jsme se a stali se z nás přátelé. Takže to je asi ten důvod, proč se tu o tu sirénu starám.

Odpovězeno: 12. 12. | 14:09Autor: [email protected]

Otázka: Na základě jakého podnětu varuje před vlnou? Až když dostane pokyn
od vlády nebo má sám schopnosti příchod vlny nějakým způsobem
odhadnout? Oznamoval vlny také vloni? Díky

Candrasan de Silva: Nejsem expert na moře, ale poznám, když je nebezpečné. Varování spustím, když dostanu telefonické upozornění od geologického úřadu. A to musí být potvrzené.
Vloni jsem na vlny upozorňoval jenom svou rodinu a blízké sousedy, na víc bohužel nebyl čas.

Odpovězeno: 12. 12. | 14:13Autor: NiCo

Otázka: neměl jste chuť s tím někdy seknout, vždyť jsou věci, které člověk stejně ovlivnit nedokáže

Candrasan de Silva: Ne. Viz. předchozí odpovědi

Odpovězeno: 12. 12. | 14:14Autor: honza rak

Otázka: Pokud se podaří vybudovat výstražný systém proti tsunami, neobává se pan Silva, že pak přijde o práci. A jaká by vlastně byla - až bude výstražný systém fungovat - jeho úloha?

Candrasan de Silva: Ono je to tak, že geologický úřad vybudoval za nějaké peníze ten systém u mě doma. To peníze stálo. Ale já žádné peníze nedostávám. Prostě to tu mám, protože bych kdyby se něco dělo chtěl pomáhat. Druhá věc je, že od okamžiku, kdy to tu inženýři postarali, se už dál o systém nestarají. Nechodí to kontrolovat, jestli správně funguje, jestli se nějaká součástka neporouchala. Nikoho jsem tu už dlouho neviděl.

Odpovězeno: 12. 12. | 14:18Autor: Razek Mirek

Otázka: Dobrý den.Pane C.da Silva,zajímalo by mně zda lidé u Vás mají pocit že peníze vybrané po celém světě u Vás pomohly?A také zda jste troubil už loni.Jak je postaráno o děti sirotky které nebyli umístěny do rodin?Přeji Vám aby jste trubu nemusel nikdy použít, zdraví mirek

Candrasan de Silva: REDAKCE AKTUÁLNĚ.CZ: Bohužel, online ze Srí Lanky musíme předčasně ukončit - improvizované spojení selhalo. Poslední zpráva našeho reportéra Ondřeje Besperáta je výmluvná: "Odpovezte pliz sms, uz se mi vybil mobil a internet moc nejede. prsi mi na strese na zada i na pocitac. to je porod!"
Děkujeme za pochopení, vaše případné další otázky se pokusíme doručit na Srí Lanku, jak jen to bude možné.

 

Právě se děje

Další zprávy