Lógar (Afghánistán) - V afghánské provincii Lógar, kde působí český rekonstrukční tým, došlo v posledních dnech k několika útokům na české vojáky. Včera bylo při jednom z nich zraněno sedm Čechů.
Tyto zprávy z Afghánistánu přicházejí v době, kdy ministerstvo obrany oznámilo záměr poslat do oblasti dalších asi 200 vojáků.
Jaké jsou vlastně úkoly českého rekonstrukčního týmu v zemi? Co se právě děje v Afghánistánu?
Na tyto a další otázky čtenářů Aktuálně.cz bude od 11 hodin přímo z Afghánistánu odpovídala Karla Štěpánková, která je odpovědná za styk s médii a veřejností.
Provinční rekonstrukční tým má dvě složky: vojenská složka má za úkol především zajistit bezpečnost civilních expertů při rekonstrukci země, civilní složka se pak věnuje jednotlivým rekonstrukčním a rozvojovým projektům.
Karla Štěpánková je odpovědná za civilní složku týmu, odpovídala proto hlavně na otázky týkající se toho, jak Češi pomáhají rekonstruovat zemi roky zmítanou konflikty a nestabilitou.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:00Autor: Tomáš Procházka
Otázka: Kdo konkrétně jsou útočníci na české vojáky je vám známo? Předpokládám radikální muslimy z Pákistánu.
Karla Štěpánková: Dobrý den, zdravím z Lógaru. Nevíme přesně, odkud jsou povstalci, kteří na české PRT útočí. Ale máme důvod se domnívat, že nemusí být z provincie Lógar.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:05Autor: PetrM
Otázka: Není poměr rekonstrukčního týmu: cena/výkon příliš malý? Dvěstě vojáků chrání pár civilistů. Ročně stojí daňové poplatníky stamiliony. Co zatím v Afghánistánu z těchto peněz vzniklo? Jeden most?
Karla Štěpánková: Provinční rekonstrukční týmy působí i v oblastech, kde nemohou efektivně pracovat ani nevládní ani mezinárodní organizace, protože to nedovoluje bezpečnostní situace. Také v Lógaru by bez ochrany vojáků dnes nebylo možné pracovat.
Za poslední měsíc jsme vyhlásili výběrové řízení na 14 rekonstrukčních projektů v celkové hodnotě 55 milionu korun. Je mezi nimi oprava 30 kilometru silnic, jezu nebo jediné funkční přehrady v provincii. V Lógaru stavíme mimo jiné šest škol, nové budovy dvou klinik, pět sklepů na uchovávání sklizně ovoce či zeleniny, či pořádáme školení pro zemědělce. Připravujeme další projekty z oblasti podpory zemědělství, školství či nezávislých médií.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:09Autor: Trento
Otázka: Připadá mi, že se toho o činnosti našeho provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru moc neví. Větší pozornost se určitě soustřeďuje na naše vojáky, kteří přitom nejspíš žádnou pomoc Afgháncům neposkytují. Co byste vy sama označila za dosud největší úspěch, který náš PRT zaznamenal?
Karla Štěpánková: Zájem je způsoben určitě i tím, že civilních odborníků je v PRT 8, zatímco vojáků 200. Vedle prvních zrealizovaných projektů (hotová škola, oprava drobných vodních děl, asistence zemědělským družstvům) a těch, které úspěšně probíhají (stavba několika škol pro celkem 12000 dětí, oprava policejních checkpointů, oprava přehrady, rekonstrukce silnic) i těch připravovaných jsou největším úspěchem naše vztahy a dobrá spolupráce s místními lidmi, která se nám podařila za půl roku našeho působení v provincii navázat.
Také armáda prostřednictvím skupiny CIMIC realizuje v provincii takzvané projekty rychlého dopadu, jako jsou například rychlé opravy škol.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:13Autor: david brno
Otázka: dobry den, co je pravdy na tom, ze vsichni cz civilove byli evakuovani z logaru?proc pusobime v zemi,kde o nas nikdo nema zajem a taliban deklaruje, ze vypraska ze zeme vsechny cizince stejne jako to udelal s rusy,kteri tam meli 10 krat vice vojaku
Karla Štěpánková: Právě vám píši ze základny Shank v Lógaru, kde české PRT působí a je tu i 7 mých kolegů. Celý civilní tým je v Lógaru a pracujeme na rozvojových projektech. Není pravda, že by o naši pomoc neměli místní lidé zájem. Právě naopak, setkáváme se s vřelým přijetím, jak ze strany místní vlády, tak i obyvatel Lógaru.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:16Autor: čtenář
Otázka: Dobrý den, jednu věc nechápu - proč tuhle práci nedělají nevládní organizace? Proč vojáci? Respektují je Afghánci?
Karla Štěpánková: Pracujeme v oblasti, která je v současné době pro nevládní organizace kvůli bezpečnosti téměr nedostupná. Rozvojové projekty (stavby škol, nemocnic, pomoc místním zemědělcům, policii,apod.) mají na starosti civilní odborníci, což Afghánci velice oceňují. Afghánci nás, i naše vojenské kolegy, respektují a za půl roku jsme našli v provincii velké množství místních partnerů, kteří nám pomáhají naše projekty realizovat.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:22Autor: Marek
Otázka: Nezřídka čteme o civilních obětech konfliktu v Afganistánu. Nedávno omylem americká letadla vybombardovala vesnici kde zahynulo několik desítek žen a dětí. I u nás známe Lidice a Ležáky. Proč si myslíte, že tam bude někdy bezpečněji? Proč máme být v ČR hrdi na to, že jsme součástí takové koalice?
Karla Štěpánková: Většinu civilních obětí mají na svědomí povstalci a protivládní síly. Civilisté jsou také často oběťmi sebevražedných útočníků, nebo při najetí na improvizovanou výbušninu, které byly původně namířeny proti koaličním silám. Zároveň s tím přijal velitel ISAF další opatření, které mají předejít civilním obětem.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:26Autor: abigail
Otázka: Dobrý den, jak se vyrovnávají rodiny vojáků s tím, co se s tam děje?
Karla Štěpánková: Nemohu mluvit za vojáky, protože jsem členem civilního týmu. S našimi rodinami máme možnost díky telefonu a internetu pravidelně komunikovat. Přesto, že je to pro všechny doma jistě větší psychycká zátěž, než tady pro nás, je pro nás jejich podpora nesmírně důležitá.
Odpovězeno: 02. 10. | 11:54Autor: Další čtenář
Otázka: Kolik je v Lógaru členů civilní jednotky? Jaké projekty nyní chystáte? Co na to místní lidé, venkované? Přicházíte s nimi do styku? Díky za odpovědi
Karla Štěpánková: Civilní tým, který do PRT vyslalo české Ministerstvo zahraničních věcí tvoří osm lidí. Připravujeme celou škálu projektů, například stavbu dvou dívčích škol, opravy drobných vodních děl a cca 30 kilometrů silnic. Rekonstrukci a vybavení sběrných center na mléko nebo výstavbu tréninkového a školícího centra pro afghánskou policii.
S místními lidmi z Lógaru se setkáváme téměř každý den, ať už to jsou naši afghánští partneři z nejrůznějších ministerstev, lidé z místních stavebních firem, řediteli škol, ale během našich výjezdů i lidé, co pracují na stavbách nebo zemědělci.
Odpovězeno: 02. 10. | 12:00Autor: Ivo
Otázka: Nebojíte se? Můžete se pohybovat po venkově? Cítíte se méně bezpečně než třeba před rokem? Dík za odpověď
Karla Štěpánková: Téměř denně vyjíždí někdo z civilního týmu v doprovodu vojáku ven.
Odpovězeno: 02. 10. | 12:03Autor: Martin
Otázka: Dobrý den! Chtěl bych se zeptat, jestli místní obyvatelé,kteří žijí kolem vás touží po míru a co jsou pro to ochotni udělat.Pomáhají vám v boji, třeba informacemi? A jak pokračuje obnova dané oblasti,co se podařilo a co ne?Díky za odpověď a hodně štěstí,myslím,že ho tam potřebujete víc než dost!
Karla Štěpánková: Dobrý den, děkuji za vaší podporu. Místní lidé touží po klidu, dobré práci, dostupné zdravotní péči nebo dostupných škol pro své děti úplně stejně jako kdekoli jinde na zemi. Úzce spolupracujeme nejen s představiteli místní vlády, ale i s Afghánskou policií a armádou, která postupně přebírá stále větší část odpovědnosti za dění v Afghánistánu.
Odpovězeno: 02. 10. | 12:06Autor: pavel
Otázka: Dobrý den, jak se vám žije s vědomím, že jste vnímáni jako okupanti a co svou účastí vlastně sledujete, ale bez demagofických žvástů, které slyšíme od našich představitelů.
Karla Štěpánková: Lidé, se kterými v Lógaru pracujeme a setkáváme se rozhodně Českou republiku nevnímají jako okupanty, naopak, uvědomují si, že Češi do Lógaru přišli pomoci. Naše jediná mise tady je pomoci afghánské vládě stabilizovat provincii a pomoci místním lidem s obnovou země. Na téměř každém setkání zdůrazňujeme, že nechceme v Afghánistánu zůstat napořád, právě naopak, usilujeme o to, aby místní vláda měla co nejdříve kapacitu řídit chod v provincii sama
Odpovězeno: 02. 10. | 12:09Autor: LACO
Otázka: Účastníte se vyhlazovacích operací proti civilnímu obyvatelstvu...ehh čo to hovorím... boje s teroristy?
Karla Štěpánková: Viz předchozí odpověď... Jediným úkolem českého PRT v provincii Lógar je asistence místní vládě s obnovou provincie.