Washington - Americký prezident Barack Obama chce jít v Afghánistánu ve stopách Bushovy strategie v Iráku.
George W. Bush na konci svého funkčního období jednak v Iráku výrazně navýšil počet vojáků USA, jednak začal platit devadesáti tisícům povstalců, kteří byli ochotni změnit strany a postavit se po bok Američanů.
Množství amerických vojáků bojujících v Afghánistánu vzrostlo letos na jaře i za Obamy a o možnosti poslat tam další jednotky se nyní ve Washingtonu intenzivně debatuje.
Ve středu pak americký prezident podepsal návrh zákona, který umožňuje zanést na platovou listinu ty stoupence Talibanu, kteří se vzdají povstaleckých aktivit.
Synové Afghánistánu
Právě vytvoření milic zvaných Sahwa či Synové Iráku je považováno za jeden z důvodů zlepšení irácké bezpečnostní situace v letech 2007 a 2008.
Ti sunnité, kteří byli znechuceni násilnostmi povstání, nebo ti, kdo se na něm podíleli zejména kvůli penězům, vytvořili domobranné milice, které měly naopak vesnice v povstaleckých oblastech chránit.
Ačkoliv to nikdo takto veřejně nenazval, jednalo se v důsledku o výpalné pro povstalce za to, aby neútočili na spojenecké vojáky a své irácké spoluobčany. Někteří z nich dostali zaplaceno jen za to, že nekladli bomby, jiní za to, že se přímo účastnili protiteroristických operací.
Administrativa nyní hodlá tuto iniciativu zopakovat i v Afghánistánu. Skrze navázání ekonomických vztahů se hodlá dostat i k informacím, které by jí měly pomoci v boji proti Talibanu i dalším afghánským povstaleckým či zločineckým skupinám.
1,3 miliardy po ruce
Platby "Synům Afghánistánu" jsou součástí masivního zákona na financování Pentagonu v příštím roce, který ministerstvu obrany přiklepl 680 miliard dolarů.
Kolik se má přesně povstaleckým vojákům platit a jak velké množství ozbrojenců do programu zahrnout, návrh neříká. Peníze se budou čerpat z takzvaného Polního nouzového programu (CERP), který umožňuje velitelům mít po ruce v případě nutnosti peníze např. na opravu vesnické studny, aniž by kvůli tomu museli absolvovat zdlouhavá byrokratická kolečka.
Finance původně pocházely z peněz zabavených iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi, iniciativa byla ale tak úspěšná, že ji později začal financovat Kongres. Na příští rok pro ni zákon počítá s 1,3 miliardami dolarů.
Bude tam vláda
Počet Afghánců zahrnutých do programu však bude mnohem nižší než v případě Iráku. Server Monsters and Critics odhaduje, že v zemi pro všechny povstalecké skupiny pracuje přibližně 25 tisíc lidí.
Kromě plateb za neútočení chtějí Američané tímto způsobem také zvýšit přítomnost bezpečnostních složek v oblastech, kde má centrální vláda jen velmi omezenou moc.
"Cílem je dát najevo místní populaci, že je USA a jejich vláda chrání," prohlásil člen Senátního výboru pro ozbrojené síly za demokraty Jack Reed. "V Iráku jsme po několik let tímto způsobem udržovali náhradní vládu skrze pomocné fondy a mohli bychom dosáhnout stejného i v Iráku."
Analytici však upozorňují na to, že zavedení milic bude v Afghánistánu obtížnější. Na rozdíl od Iráku je zde totiž společnost mnohem více rozdrobená a v povstaleckých provinciích tak nebude stačit vyjednávat pouze s několika mocnými kmenovými vůdci.