Ženeva/Praha - Pokud jde o prosazování rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, nemají skandinávské země - a sever Evropy obecně - ve světě konkurenci.
Potvrzuje to i aktuální podoba tzv. Gender Gap Indexu, který každoročně sestavuje tým odborníků sdružený kolem Světového ekonomického fóra (WEF).
Autoři v něm podrobně zkoumají, nakolik je princip rovných příležitostí uplatňován ve sféře zdravotní péče, vzdělání, ekonomické participace a politické účasti.
V žebříčku figuruje celkem 130 států a do první desítky se mezi země ze severu Evropy vklínily jen Nový Zéland a Filipíny na pátém a šestém místě.
Čtěte blog Moniky Ladmanové, která se zabývá oblastí rovných příležitostí pro ženy a muže |
Nevyužitý potenciál
Přestože z výsledků jasně vyplývá, že v odstraňování nerovnosti mezi pohlavími mají stále značné rezervy i ty nejúspěšnější státy, došlo podle autorů šetření meziročně k pokroku u rovných dvou třetin zemí.
"Svět jako celek dokázal už zhruba z 95 procent odstranit rozdíly mezi pohlavími, pokud jde o dostupnost zdravotní péče, z 90 procent diskriminaci ve vzdělání, ze 60 procent v ekonomické participaci, ale jen ze 16 procent nerovnost v participaci politické," konstatovala Saadia Zahidiová, ředitelka programu pro ženský leadership při WEF.
"Co z toho vyplývá? Že zatímco jsou ženy už téměř stejně zdravé a vzdělané jako muži, nejsou jejich schopnosti stejně zhodnocovány v hospodářské sféře a v politice. Přitom je více než zřejmé, že konkurenceschopnost a potenciál každé země, která nedokáže pořádně využít polovinu svých lidských zdrojů, nutně utrpí," dodala.
Navíc podle Zahidiové zůstává otázkou, nakolik dosažené výsledky zrelativizuje probíhající finanční krize, která se do zpracovávaných dat nestačila promítnout.
"Historická zkušenost z podobných globálních hospodářských otřesů je taková, že jsou to zpravidla ženy, kdo na takový vývoj doplácí víc - například ztrátou zaměstnání, ačkoli jsou to právě momenty, jako je tento, kdy by do řešení velkých krizí měly být ženy zapojeny mnohem více," uvedla Saadia Zahidiová.
Infobox
Gender Gap Index 2008
Pořadí od nejlepšího k nejhoršímu
- 1. Norsko 0.8239
- 2. Finsko 0.8195
- 3. Švédsko 0.8139
- 4. Island 0.7999
- 5. Nový Zéland 0.7859
- 6. Filipíny 0.7568
- 7. Dánsko 0.7538
- 8. Irsko 0.7518
- 9. Nizozemsko 0.7399
- 10. Lotyšsko 0.7397
- ...
- 69. ČR 0.6770
- ...
- 128. Saúd. Arábie 0.5537
- 129. Čad 0.5290
- 130. Jemen 0.4664
Zdroj: WEForum
Češi zaostávají
Česká republika zaznamenala v letošním žebříčku další propad. Za poslední dva roky se propadla z 53. místa na nynější 69., daleko za Mongolsko, Rusko či Kazachstán.
Podle absolutních čísel se sice situace v České republice soustavně zlepšuje, pokrok je ale výrazně pomalejší než ve většině ostatních zemí. Například Francie díky zřetelnému zapojování žen do rozhodovacích procesů již třetí rok v řadě v žebříčku raketově stoupá a ze 70. příčky v roce 2006 přespurtovala Česko na nynější 15. místo.
Říjnové volby do Senátu sice přinesly v tomto směru pokrok, když se podíl žen v horní komoře českého parlamentu zvýšil z 13,5 na 17 procent, podle Jany Smiggels Kavkové, politoložky z občanského sdružení Fórum 50%, by však bylo předčasné vyvozovat z toho jasné závěry. "Neočekávám, že by se v dohledné době situace nějak výrazně zlepšila, pokud nebudou na úrovni politických stran schváleny konkrétní kroky vedoucí k posílení postavení žen v mocenských strukturách," řekla Kavková v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
"V současné době ze všech politických subjektů uplatňuje centrálně na svých kandidátkách princip rovnosti šancí pouze Strana zelených a jistou snahu mají na regionální úrovni i levicové strany, tedy sociální demokracie a komunisté. Zato u ODS a KDU-ČSL je situace zoufalá a nemyslím, že je zde nějaká naděje na zlepšení," domnívá se politoložka.
Je to přitom právě politická participace žen, kde Česko nejvíce zaostává (je až 88.). O moc lépe se mu ale nevede ani v kategorii ekonomické participace (68.), zatímco u vzdělání se dělí o první a u zdraví o 38. příčku.
Kompletní znění dnes zveřejněné zprávy v anglickém originálu i s podrobnými tabulkami najdete ZDE.