Manévr vrcholí. Lidstvo se právě pokouší přistát na kometě

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 12. 11. 2014 16:39
Robot má první problém: nefunguje mu proudový motor. Přistávací manévr přesto probíhá a Philae poslal domů první snímek.
Mise Rosetta.

Darmstadt - Může to být další velký skok pro lidstvo. Družice Rosetta Evropské kosmické kanceláře (ESA) se chystá k něčemu, co ještě nikdo nezkusil.

Její přistávací modul se pokusí jako první zařízení vyrobené člověkem přistát na kometě a odebrat z jejího povrchu vzorky.

Ve středu se robot Philae na orbitě vlasatice 67P Čurjumov-Gerasimenko oddělil od mateřské Rosetty a započal sedmihodinovou cestu na povrch.

Dosednout by měl v 17:03 našeho času.

Bude-li mít lidstvo štěstí, může s pomocí odebraných vzorků pochopit vznik života na Zemi.

Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná právě na kometě.

Mise na vlasatici 67P Čurjumov-Gerasimenko by tuhle teorii mohla potvrdit. K tomu má ale stále daleko.

Darmstadt hlásí problém

Operační středisko v německém Darmstadtu ve středu ráno rozhodlo, že do riskantního manévru půjde. I přes to, že se objevil první vážný problém.

Philae hlásí poruchu proudového motoru, jenž jej měl zbrzdit a navést na správnou dráhu.

Podle expertů to ale neznamená, že by mise byla ztracena. Robot Rosetty to jen bude mít mnohem těžší.

Na povrchu se bude muset uchytit pomocí harpun a šroubovitých nohou.

Živý přenos
Živý přenos

"Nebudeme mít nic, co by nás k povrchu odpinklo. Musíme se spolehnout na harpuny, drápy v nohou a měkkost povrchu," vysvětlil reportérovi BBC Stephan Ulamec z Německé vesmírné agentury, který vede tým zodpovědný za přistání.

Svou sedm miliard kilometrů dlouhou vesmírnou pouť Rosetta započala před deseti lety. Aby ušetřila energii, uháněla posledních 957 dní ke kometě rychlostí 40 tisíc kilometrů v hodině v hibernaci. Spuštěn zůstal pouze autopilot a ohřívací zařízení.

Probrala se 21. ledna a oběžné dráhy tělesa Čurjumov-Gerasimenko dosáhla 6. srpna.

Událost sledujeme.


 

Právě se děje

Další zprávy