Washington - Spojené státy musejí během příštích deseti let prudce snížit svou závislost na dovážené ropě, jinak bude ohrožena jejich národní bezpečnost.
Podle zprávy vlivného myšlenkového trustu Military Advisory Board (MAB), složeného ze tří- a čtyřhvězdičkových amerických generálů ve výslužbě, musí být snížení drastické, jinak bude ekonomika USA vystavena devastujícím úderům způsobeným skokovým zvyšováním cen ropy.
Podle MAB je to pro bezpečnost země absolutní imperativ. "Toto je hrozba pro naší národní bezpečnosti, která se každý rok zvyšuje, a je potřeba, abychom to jako národ uznali," říká bývalý viceadmirál Dennis McGinn, jeden z autorů zprávy.
Analýza označuje závislost USA na dovozu ropy za "Achillovu patu americké národní bezpečnosti".
"Naše závislost na této jediné komoditě nás činí zranitelnými... Jsme rukojmími kartelu, který stanovuje její ceny a mezi jehož členy jsou takoví, kteří by rádi poškodili naši zem.
Příliš často jsme vyzýváni, abychom riskovali životy našich synů a dcer kvůli zajištění nejistých dodávek ropy právě od tohoto kartelu," říká se mimo jiné ve zprávě.
Nezachrání nás Kanada ani Mexiko
Vysloužilí generálové současně odmítají názor řady republikánů a některých představitelů průmyslu, že Spojené státy se mohou těchto problémů zbavit nakupováním ropy ze spřátelených zemí, například z Mexika a Kanady, nebo zvýšením domácí těžby.
"Opravdu nemůžeme realisticky dělat rozdíl mezi ropou z Venezuely, Íránu nebo Kanady," varuje viceadmirál McGinn s tím, že přerušení dodávek této energetické suroviny kdekoli ve světě požene její ceny nahoru všude.
Řešení spatřují generálové ve snížení spotřeby ropy v USA o 30 procent v průběhu příštích deseti let.
"Kdyby Amerika spotřebovávala o 30 procent méně ropy, dokázala by naše ekonomika přestát bez velkých potíží i naprosté uzavření Hormuzské úžiny i kteréhokoli jiného úzkého hrdla, kterým proudí tato surovina do světa.
Třicetiprocentní snížení spotřeby ropy by zvýšilo náš manévrovací prostor v zahraničněpolitických otázkách, protože náš hlad po ní by nás už pevně nevázal k některým nespolehlivým partnerům."
Řešením je diverzifikace
MAB navrhuje několik alternativ k ropě, například biopaliva získávaná z řas, stlačený zemní plyn, metanol nebo bioetanol.
Chladně se však staví k nejrozšířenějšímu biopalivu v USA, etanolu získávanému z kukuřice, protože negativně ovlivňuje ceny potravin ve světě.
Uvádí také, že třicetiprocentní snížení spotřeby ropy a její nahrazení jinými palivy by pomohlo americké ekonomice, protože by se snížil deficit, kapitál by zůstával v USA a mohl by být využit pro tvorbu pracovních míst.
"Zvýšila by se naše inovační kapacita, protože investice do alternativních zdrojů by již nebyly torpédovány poklesy a nárůsty cen ropy, způsobenými tržními silami nebo záměrně vyvolanými cizími kartely," upozorňují generálové.
Viceadmirál McGinn ale uznává, že problém tkví hlavně v přístupu veřejnosti. Přesto doufá, že doporučení MAB zcela nezapadnou.
"Je to otázka toho, kolik budeme muset jako národ vytrpět, než nám to opravdu dojde a najdeme opravdové řešení tohoto problému," říká a upozorňuje, že za jistých okolností mohou vzniknout kvůli ropě takové ekonomické problémy, že recese z roku 2008 a 2009 bude vedle nich vypadat jako zlatá éra.