Obama obrací, povolí větší těžbu ropy v Mexickém zálivu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 5. 2011 15:02
Cena ropy na světových trzích stoupá, Obama potřebuje zvýšit domácí těžbu
Těžba ropy (ilustrační foto)
Těžba ropy (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Washington - Americký prezident Barack Obama v sobotu oznámil opatření, která mají umožnit zvýšení těžby ropy na Aljašce a v Mexickém zálivu.

Prezident, který dosud prosazoval hlavně obnovitelné zdroje a omezování domácí spotřeby ropy, tak ustoupil tlaku republikánů a vyšel vstříc veřejnosti, která žádá opatření proti nynějším vysokým cenám benzinu.

Vysoké ceny pohonných hmot vyvolané růstem cen ropy na světových trzích podkopávají Obamovu oblibu u veřejnosti a mohou narušit jeho snahy o znovuzvolení.

Obama se rok a půl před volbami již pustil do příprav předvolební kampaně a získávání peněz k jejímu financování.

Prezident vyšel vstříc veřejnosti

Republikáni, kteří loni v listopadových volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, požadují dramatický rozvoj domácí těžby ropy, který podle nich omezí závislost USA na dovozech a sníží ceny benzinu.

Obama jim v tom v sobotu vyšel vstříc opatřeními, která odstraní významné překážky rozvoje těžební aktivity na Aljašce a v Mexickém zálivu a připraví těžbu u východního pobřeží USA.

"Dávám ministerstvu vnitra pokyn k organizování aukcí na pronájem půdy v aljašské Národní ropné rezervě (NPR) při respektování citlivých oblastí, a k rychlejšímu vyhodnocování zdrojů ropy a plynu v oblastech středního a jižního pobřeží Atlantiku," řekl Obama ve své týdenním rozhlasovém a internetovém vystoupení.

Obama dodal, že jeho vláda hodlá pronajímat nové oblasti pro průzkum i v Mexickém zálivu a vytvořit nové pobídky pro to, aby ropné firmy začaly rozvíjet dosud nevyužívané pronájmy půdy na pevnině i u pobřeží.

Povolovací proces se má zjednodušit

Obamova vláda loni po havárii na vrtu společnosti BP a rozsáhlém úniku ropy do moře zakázala nový průzkum v pobřežních vodách na půl roku a začíná jej postupně povolovat až v poslední době.

Aukce pronájmů federální půdy pro průzkum a těžbu začnou v tomto roce. Firmy, které podají nejvyšší nabídky, si je obvykle najímají na deset let.

Aljašská NPR vznikla v roce 1923, původně jako zdroj paliv pro americkou armádu. Nachází se v blízkostí Arktické národní rezervace (AWNR), kterou se snažila otevřít pro průzkum a těžbu vláda George Bushe, kdežto Obamova vláda o povolení aktivit v této oblasti neuvažuje.

K ropě v NPR vláda v nedávné době uvedla, že rostoucí ceny zvýšily objem ekonomicky těžitelné ropy v této oblasti.

Obama rovněž slíbil vytvoření skupiny složené ze zástupců různých vládních úřadů, jejímž úkolem bude zjednodušit proces povolování těžby na Aljašce.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 43 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy