Obama obrací, povolí větší těžbu ropy v Mexickém zálivu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 5. 2011 15:02
Cena ropy na světových trzích stoupá, Obama potřebuje zvýšit domácí těžbu
Těžba ropy (ilustrační foto)
Těžba ropy (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Washington - Americký prezident Barack Obama v sobotu oznámil opatření, která mají umožnit zvýšení těžby ropy na Aljašce a v Mexickém zálivu.

Prezident, který dosud prosazoval hlavně obnovitelné zdroje a omezování domácí spotřeby ropy, tak ustoupil tlaku republikánů a vyšel vstříc veřejnosti, která žádá opatření proti nynějším vysokým cenám benzinu.

Vysoké ceny pohonných hmot vyvolané růstem cen ropy na světových trzích podkopávají Obamovu oblibu u veřejnosti a mohou narušit jeho snahy o znovuzvolení.

Obama se rok a půl před volbami již pustil do příprav předvolební kampaně a získávání peněz k jejímu financování.

Prezident vyšel vstříc veřejnosti

Republikáni, kteří loni v listopadových volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, požadují dramatický rozvoj domácí těžby ropy, který podle nich omezí závislost USA na dovozech a sníží ceny benzinu.

Obama jim v tom v sobotu vyšel vstříc opatřeními, která odstraní významné překážky rozvoje těžební aktivity na Aljašce a v Mexickém zálivu a připraví těžbu u východního pobřeží USA.

"Dávám ministerstvu vnitra pokyn k organizování aukcí na pronájem půdy v aljašské Národní ropné rezervě (NPR) při respektování citlivých oblastí, a k rychlejšímu vyhodnocování zdrojů ropy a plynu v oblastech středního a jižního pobřeží Atlantiku," řekl Obama ve své týdenním rozhlasovém a internetovém vystoupení.

Obama dodal, že jeho vláda hodlá pronajímat nové oblasti pro průzkum i v Mexickém zálivu a vytvořit nové pobídky pro to, aby ropné firmy začaly rozvíjet dosud nevyužívané pronájmy půdy na pevnině i u pobřeží.

Povolovací proces se má zjednodušit

Obamova vláda loni po havárii na vrtu společnosti BP a rozsáhlém úniku ropy do moře zakázala nový průzkum v pobřežních vodách na půl roku a začíná jej postupně povolovat až v poslední době.

Aukce pronájmů federální půdy pro průzkum a těžbu začnou v tomto roce. Firmy, které podají nejvyšší nabídky, si je obvykle najímají na deset let.

Aljašská NPR vznikla v roce 1923, původně jako zdroj paliv pro americkou armádu. Nachází se v blízkostí Arktické národní rezervace (AWNR), kterou se snažila otevřít pro průzkum a těžbu vláda George Bushe, kdežto Obamova vláda o povolení aktivit v této oblasti neuvažuje.

K ropě v NPR vláda v nedávné době uvedla, že rostoucí ceny zvýšily objem ekonomicky těžitelné ropy v této oblasti.

Obama rovněž slíbil vytvoření skupiny složené ze zástupců různých vládních úřadů, jejímž úkolem bude zjednodušit proces povolování těžby na Aljašce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy