Washington - Americká vláda, místní úřady a pracovníci těžební společnosti British Petroleum prý brání americkým novinářům v přístupu do míst, které jsou nejvíce zasaženy únikem ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu.
Tisíce barelů ropy do mexického zálivu unikají již déle, než měsíc a i přes optimistické zprávy z konce minulého týdne se nezdá, že by se v nejbližších dnech podařilo únik ropy do moře zastavit.
Americké úřady obvinění novinářů odmítají s tím, že pokud někomu přístup do zasažené oblasti znemožnily, bylo to jen z důvodu jeho vlastní bezpečnosti. Podle týdeníku Newsweek nicméně novináři nemohou například na pláže pokryté ropou či na místa, kde se připravuje likvidace následků havárie vrtu společnosti BP. Povolení ale nedostali ani k přeletům zasažených oblastí.
Štábu televizní stanice CBS News například úřady nedávno vyhrožovaly zatčením, když se snažil natočit zasažené pláže. Člen americké pobřežní stráže jim přitom řekl, že "to je pravidlo BP, ne naše". Jeho nadřízení později tvrdili, že důvodem pro zákaz vstupu na pláž byly obavy z toho, že to není bezpečné.
Podobné případy ale nejsou ojedinělé. Novinářům z časopisu Mother Jones zahradily cestu do rezervace Elmer's Island v Louisianě čtyři policejní vozy. Společnost Southern Seaplane z Bella Chasse rovněž v Louisianě zase uvedla, že jí BP zakázala přelet nad postiženou oblastí, když se dozvěděla, že na palubě letadla budou novináři.
"Nesmíme létat se zástupci médií, novináři, fotografy anebo vědci," uvedla firma v dopise zaslaném senátorovi Davidu Vitterovi z Louisiany. "Máme silné tušení, že důvodem pro toto rozsáhlé dočasné omezení letů je to, že se BP snaží kontrolovat publicitu o sobě," dodala společnost.
Podle federální vlády ale novinářům v monitorování přírodní katastrofy nikdo nebrání. Zástupci společnosti BP uvádějí, že místo neštěstí už navštívily asi čtyři stovky novinářů, kteří si mohli ropnou skvrnu prohlédnout buď z letadel najatých společností BP, anebo z helikoptér americké pobřežní stráže
Ropa z poškozeného vrtu plošiny Deepwater Horizon do moře uniká od 20. dubna. Všechny pokusy zastavit ji zatím selhaly. Administrativa prezidenta Baracka Obamy již připustila, že jde o pravděpodobně největší ekologickou katastrofu v dějinách země. Zároveň varovala, že úplné řešení problémů může trvat ještě několik měsíců.