Romney nechal uniformy pro OH 2002 ušít v Barmě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 7. 2012 17:50
Republikán tehdy před deseti lety vedl organizační výbor her v Salt Lake City
Navrženo Američanem, vyrobeno v Číně. Kolekce uniforem pro olympioniky vyvolala vlnu kritiky.
Navrženo Američanem, vyrobeno v Číně. Kolekce uniforem pro olympioniky vyvolala vlnu kritiky. | Foto: Ralph Lauren

Washington - Spojenými státy v posledních dnech hýbe kontroverze kolem uniforem pro americké sportovce. Ačkoliv oděvy pro olympioniky navrhl Američan Ralph Lauren, ušity byly v Číně.

Server The Huffington Post napsal, že nejde o první podobný případ.

Organizátoři zimní olympiády v Salt Lake City v roce 2002, v jejímž čele stál nynější republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney, zadali ušití uniforem pro běžce s olympijskou pochodní do Barmy.

Tamní vojenský režim přitom v té době patřil k nejrepresivnějším na planetě. Teprve letos po zvolení vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij západní země ruší sankce vůči Barmě.

"Nepolitizujme olympiádu"

Mitt Romney.
Mitt Romney. | Foto: Reuters

Přestože Romney v kampani často slibuje, že bude v hospodářské politice na Čínu tvrdý, k nové aféře kolem olympijských uniforem se nevyjádřil.

Jeho poradce Ed Gillespie řekl, že podle Romneyho "by se olympiáda neměla politizovat". Fakt, že kontrakt na ušití uniforem byl zadán do zahraničí, je podle Gillespieho příznakem ekonomického selhání demokratického prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům se do sporu o uniformy z Číny také nevložil a Obamův mluvčí řekl, že nejde o "záležitost vlády".

The Huffington Post, který má blíž k demokratům, napsal, že "anekdota z olympiády v roce 2002 je dalším příkladem ´outsourcingu´ pod Romneyho vedením".

Jedním z nynějších témat prezidentské kampaně je Romneyho působení v investiční firmě Bain Capital, která mezi jiným při reorganizaci některých firem převáděla pracovní místa do zahraničí. Romney odešel z čela firmy v roce 1999, aby vedl organizační výbor olympiády v Salt Lake City.

Žádná Barma, ale Myanmar

Tehdy více než 10 tisíc běžců s olympijskou pochodní mělo uniformu z větší části vyrobenou v Barmě. Vyvolalo to protesty skupin pro lidská práva a mezinárodních odborových organizací. Šokovalo to i některé nosiče pochodně.

"Když jsem se podívala na visačku uniformy, myslela jsem, že se zblázním. Když posíláte práci reprezentující Ameriku vojenské diktatuře, mám s tím problém," řekla britskému listu The Guardian Susan Bonfieldová, která v roce 2002 nesla olympijskou pochodeň.

Korunu tehdejšímu sporu nasadilo podle The Huffington Post tiskové oddělení organizačního výboru olympiády, když na protesty odpovědělo prohlášením, ve kterém tvrdilo, že "oděvy nebyly vyrobeny v Barmě, ale v Myanmaru... a ve stejné továrně, která vyrábí oděvy pro GAP, North Face a další velké značky".

GAP i North Face to tehdy popřely. Myanmar je od roku 1989 oficiální jméno Barmy a organizační výbor se tehdy posléze omluvil za "chybnou informaci".

 

Právě se děje

Další zprávy