Romney a Gingrich se střetávají o důležitou Floridu

Martin Novák Martin Novák
31. 1. 2012 19:20
Newt Gingrich ve vlivném státě zřejmě prohraje, ale v kampani hodlá i tak pokračovat
Foto: Reuters

Miami - Republikánské uchazeče o nominaci do amerických prezidentských voleb čeká v noci na středu středoevropského času důležitá bitva. Primárky na Floridě.

Průzkumy předpovídají, že Mitt Romney svého největšího rivala Newta Gingriche porazí. Podle zjištění Reuters/Ipsos, zveřejněného v pondělí, bude rozdíl mezi nimi činit až patnáct procent.

Předběžné výsledky hlasování budou známy dvě hodiny po půlnoci středoevropského času.

Gingrich vyhrál zatím poslední primárky v Jižní Karolíně, a Romney tak nyní potřebuje zvítězit, a to pokud možno s co největším náskokem.

Na jednom z posledních mítinků v Tampě prohlásil přes svými příznivci: "Začínám cítit, že můžeme vyhrát." V Jacksonville svého největšího stranického soupeře obvinil z toho, že si nechal zaplatit 1,6 milionu dolarů za lobbing pro hypoteční agentury Freddie Mac.

Jeden ze stoupenců Romneyho pak vykřikl "Pošlete ho na Měsíc!" v narážce na to, že Gingrich v kampani slibuje, že se američtí astronauté vrátí na Měsíc, pokud bude zvolen prezidentem.

Televizní obrazovka s Gingrichem ve vysílání, zachycená fotografem ve volebním autobusu, kterým prezidentský kandidát křižuje Floridu.
Televizní obrazovka s Gingrichem ve vysílání, zachycená fotografem ve volebním autobusu, kterým prezidentský kandidát křižuje Floridu. | Foto: Reuters

Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Gingrich dopředu avizoval, že bude pokračovat v kampani, i když jej na Floridě Romney porazí.

Na otázku novinářů, jaká je šance, že po prohře na Floridě odstoupí, odpověděl stručně. "Žádná."

V únoru jsou na programu primárky ve státech Maine, Nevada, Colorado, Minnesota, Missouri, Arizona a Michigan. Rozhodující může být takzvané volební superúterý 6. března, kde se bude rozhodovat najednou v deseti státech.

Podle deníku Washington Post má Gingrich reálnou šanci vítězit právě v některých státech, kde se bude hlasovat 6. března. Například v Georgii, Tennessee nebo Oklahomě.

Ve hře jsou stále ještě také další dva kandidáti. Ron Paul a Rick Santorum. Jejich naděje na úspěch už jsou ale minimální, přestože Santorum těsně vyhrál první hlasování ve státě Iowa na začátku ledna.

Florida je specifická tím, že je zde vysoké procento starších voličů. V tomto státě tráví důchod mnoho seniorů, kteří si tam kvůli teplému počasí kupují byty a domy.

Florida je v posledních letech důležitá jak v samotných prezidentských volbách, tak v primárkách. V roce 2000 se stal prezidentem George Bush díky tomu, že Alberta Gorea předstihl jen o několik stovek hlasů právě na Floridě.

I pak platilo, že kdo vyhrál na Floridě, stal se prezidentem. V roce 2004 tady Bush porazil Kerryho, před čtyřmi lety Obama Johna McCaina.

V republikánských primárkách zde před čtyřmi lety pohořel bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, což znamenalo konec jeho prezidentských nadějí.

Američané letos zvolí nového prezidenta v úterý 6. listopadu. Vítězný kandidát republikánů ve volbách vyzve současného prezidenta Baracka Obamu.

 

Právě se děje

Další zprávy