Washington - Krátce poté, co Hillary Clintonová musela vysvětlovat své lži o tom, jak utíkala v Bosně před neexistujícími střelci, čelí dalšímu trapasu.
Tentokrát jde o její údajnou zásadní roli při řešení konfliktu v severním Irsku.
Čtěte také: Trapas Clintonové. Utíkala před vymyšlenými střelci
"Pomohla jsem tomuto procesu, nestála jsem jen a nepozorovala, ale přiložila jsem ruku k dílu. Vytvářela jsem příležitosti, aby se k sobě přiblížili lidé na obou stranách sektářsky rozdělené země," řekla například v prosinci.
"Neměli bychom dnes mír, pokud by v Severním Irsku Hillary tvrdě nepracovala," shrnul zásluhy Clintonové před několika týdny její mluvčí.
Mažoretka Clintonová
Podle bývalého šéfa severoirské vlády Davida Trimbleho jsou její výroky "trochu přihlouplé".
"Být mažoretkou" je "odlišné od toho být zásadním hráčem," citoval Trimbleho britský deník Daily Telegraph.
Bývalý šéf poradců Tonyho Blaira Jonathan Powell na dotaz deníku Independent, jak to tedy vlastně s Clintonovu bylo, odmítl odpovědět, protože prý "nechce lhát". Ani podle irského premiéra Bertieho Aherna Clintonová "neseděla u jednacího stolu".
Její nasazení naopak oceňuje Trimblův protihráč při jednáních Johna Hume, který tvrdí, že "více než deset let hrála pozitivní roli při snaze dosáhnout míru".
Popularita jde dolů
Poslední skandály mají velký vliv na její popularitu. V novém průzkumu deníku Wall Street Journal a televize NBC ji 48 procent Američanů vnímá negativně, zatímco Baracka Obamu pouze 32 procent. To je její nejhorší výsledek za posledních sedm let.
Podle jiného průzkumu ji 30 procent bílých demokratů vidí jako "nedůvěryhodnou", čtyřikrát více než na konci února. U Obamy to je mezi voliči, kteří budou ve zbývajících primárkách klíčoví, pouze 16 procent.
Clintonová je tak terčem mnoha vtipů a sarkastických poznámek.
Vše o volbách v USA:
"Je duševně nemocná"
Ve svém sloupku se o ni například otřel autor knihy o jejím manželovi Rich Lowry, podle kterého její výroky svědčí o vážné duševní poruše "první dámy, která si sama sebe plete s diplomatem procházejícím nebezpečnými situacemi".
"První příznaky se objevily před několika týdny. Přátelé a kolegové se o pacientku začali obávat... tyto epizody naznačovaly možnost nebezpečné odluky mezi pacientčinými vzpomínkami a realitou," napsal Lowry na stránkách konzervativního serveru Townhall.com.
A nebyl sám, koho toto přirovnání napadlo. Podle známého anglického novináře Dominica Lawsona svědčí případ Clintonové o "pseudologia fantastica" alias "patologickém lhaní".