Londýn - Britští konzervativci a liberální demokraté, kteří tvoří vládní koalici, se chystají svést tvrdé bitvy v kabinetu. Premiér David Cameron v rozhovoru pro list Sun připustil, že změna ve vztazích mezi oběma stranami je "nevyhnutelná".
Přesně před rokem vznikla v Británii první koaliční vláda od druhé světové války. Před týdnem se pak konaly regionální volby a referenda o změně volebního systému, která pro liberální demokraty znamenala fiasko.
Cameron v úterý řekl, že si stále přeje zachovat koalici. "Bude více křiku, více debat, naše názorové rozdíly budeme asi častěji propírat na veřejnosti," uvedl.
Jak přesně by to mohlo v budoucnu vypadat, ukázal už liberální demokrat a britský ministr obchodu Vince Cable. Po volebním debaklu své strany prohlásil, že konzervativci jsou "bezohlední, vypočítaví a chovají se jako kmen".
"Někteří z nás neměli nikdy o konzervativcích velké iluze," znechuceně dodal.
Pod tlakem z obou stran
Britští voliči potrestali liberální demokraty za jejich členství v kabinetu, který prosazuje tvrdá úsporná opatření. Zcela odmítli i jejich snahu změnit britský volební systém, který je jednokolový a většinový, a proto nepřeje menším stranám.
Předseda liberálních demokratů Nick Clegg a členové jeho strany zvláště těžce nesou, že premiér Cameron, ač jejich koaliční partner, vedl proti změně volebního systému intenzivní kampaň.
Cameron se ale brání, že Cleggovi nikdy neslíbil, že takovou kampaň nepovede. Vítězství konzervativců však paradoxně znamená problémy i pro něj.
Mnozí konzervativní poslanci ho varovali, aby teď nedělal žádné ústupky liberálním demokratům, a to zvláště ne ve zdravotnictví.
"Představa ústupků straně, která utrpěla debakl nejen v referendu, ale i v místních volbách, by byla absurdní," nechal se slyšet konzervativní poslanec Peter Bone.
Konzervativec Bone navíc nečeká, že koalice vydrží až do voleb plánovaných na rok 2015. Přál by si, aby Cameron vypsal předčasné volby.
Liberální demokraté se ale nehodlají stáhnout do ústraní. Nick Clegg už dal najevo, že jako vicepremiér začne tvrději prosazovat program své strany, a to právě ve zdravotnictví, které je v koalici zdrojem velkých sporů.
Varoval, že bude vetovat chystaná úsporná opatření, pokud se významně nezmění.
Ano i ne pro koalici
Liberální demokraté tak hodlají po událostech z minulého týdne ukázat, že nejsou žádným bezmocným vykonavatelem plánů konzervativní strany.
Do nových parlamentních voleb chtějí jít až poté, co ukážou svým voličům, že umí bojovat za jejich zájmy.
Jsou přesvědčeni, že koaliční kabinet vydrží až do roku 2015. Názor liberálů sdílejí i političtí analytici.
Podle jejich názoru by premiér Cameron dost riskoval, pokud by vypsal předčasné volby předtím, než zkrotí rozpočtový deficit.
"Pokud by se měly volby konat do jednoho roku nebo 18 měsíců, tak pouze proto, že z koalice odejdou liberální demokraté, nebo že se budou chovat způsobem, který znemožní vládě činnost," řekl agentuře Reuters Peter Kellner ze společnosti YouGov, která se zabývá průzkumy veřejného mínění.
Navíc platí: Liberální demokraté sice ve čtvrtečních regionálních volbách nejvíce ztratili, ani konzervativci je ale nevyhráli. Nejvíce hlasů v nich totiž získali opoziční labouristé, vypsáním předčasných parlamentních voleb by tedy konzervativci zbytečně riskovali.