Rodí se plynový kartel. Po vzoru OPEC a v režii Ruska

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2008 19:25
Vzniká Organizace zemí vyvážejících zemní plyn
Ilustrační foto: plynovod
Ilustrační foto: plynovod | Foto: Reuters

Moskva - Největší exportéři zemního plynu se pravděpodobně ještě letos spojí do kartelu, podobného Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Podle ruského deníku Kommersant, obvykle dobře informovaného o ekonomických plánech Kremlu, se tak stane v červnu na summitu největších producentů zemního plynu v Moskvě.

Zakládajícími hlavními členy budou Rusko, Írán, Venezuela, Katar a Alžírsko. Katarský ministr energetiky Abdalláh Attíja přípravy na vznik kartelu dnes potvrdil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Gazprom: Nejde o kopii OPEC

Mluvčí ruského plynárenského podniku Gazprom informaci nepopřel, ale tvrdí, že nová organizace bude fungovat jinak než OPEC.

Pořadí podle zásob plynu

Plynovod

  • 1) Rusko
  • 2) Írán
  • 3) Katar
  • 4) Saúdská Arábie
  • 5) Spoj. arab. emiráty
  • 6) USA
  • 7) Alžírsko
  • 8) Venezuela
  • 9) Indonésie
  • 10) Nigérie

"Cílem OPEC je regulovat produkci a ovlivňovat ceny ropy na trhu. Cílem naší organizace bude koordinovat investice do plynárenského sektoru a zajistit rovnováhu mezi produkčními možnostmi jednotlivých zemí a potřebami trhu v dlouhodobé perspektivě," uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov.

Na vytvoření kartelu údajně velmi tlačí Írán, zatímco někteří jiní velcí exportéři zemního plynu jsou zdrženlivější.

Uzavírání smluv mezi producenty a odběrateli zemního plynu dosud není nijak celosvětově koordinováno.

EU a USA znepokojeny

Kategoricky proti vytvoření nového kartelu se stavějí Evropská unie i Spojené státy americké. Obávají se, že vnikne prostor pro manipulaci s cenou plynu (jinými slovy pro vydírání) a zásobování bude ohroženo.

Podle expertů ale plynárenská organizace zřejmě nebude mít takový vliv jako OPEC na trh s ropou.

"Většina zemního plynu je transportována plynovody a možnosti nové organizace ovlivnit trh jsou limitovány omezenou infrastrukturou, omezenou kapacitou produkce," uvádí ve své analýze německá Deutsche Bank.

Rusko má daleko největší zásoby zemního plynu na světě, za ním následují Írán a Katar.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy