Rivlin chce Izrael ušetřit dalších voleb. Plánuje znovu pozvat zástupce stran

ČTK ČTK
29. 5. 2019 18:25
Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu na videu vysvětlil občanům, jaké má pravomoci k řešení současné politické situace, v níž se nedaří sestavit novou koaliční vládu po dubnových volbách. Premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi termín k tomu vyprší o středeční půlnoci místního času (23:00 SELČ). Rivlin řekl, že se pro natočení videa rozhodl, protože jeho úřad čelí četným dotazům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Řekl, že Netanjahu dostal na sestavení koalice 28 dní a termín mu byl v souladu se zákonem prodloužen o dalších čtrnáct dní.

"Nebude-li vláda sestavena do dnešní půlnoci, mám dvě možnosti a pro jednu z nich se musím rozhodnout do tří dnů. První je pověřit sestavením vlády člena parlamentu, s výjimkou toho, kterého jsem už pověřil a který neuspěl. Druhá varianta je informovat předsedu parlamentu, že není možnost vládu sestavit, takže je třeba vypsat nové volby," řekl Rivlin.

Aby se mohl rozhodnout, pozve znovu ke konzultaci zástupce zvolených stran. "Měli byste mimochodem vědět, že pokud informuji předsedu Knesetu, že si nemyslím, že jiný člen parlamentu dokáže vládu sestavit, mohou poslanci shromáždit 61 podpisů a vyžádat si, že jakýkoli člen parlamentu, včetně toho, kdo už takovou příležitost měl, může dostat mandát k sestavení vlády," řekl dále Rivlin.

Připomněl rovněž, že to jsou jeho pravomoci, ale kromě toho ještě může Kneset přijmout zákon, jímž se sám rozpustí. "Pokud takový zákon projde většinou aspoň 61 hlasů, procedura sestavování vlády tím bude skončena. Kneset bude rozpuštěn a, bohužel, budeme mít další volební kampaň," dodal Rivlin. Slíbil, že učiní vše pro to, aby Izrael dalšího hlasování ušetřil.

Kneset už několik hodin zasedá, aby se dohodl o dalším postupu. Zákon o svém rozpuštění už předtím schválil v prvním četní, další dvě hlasování ho čekají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy