reklama
 
 

Izraelskému premiérovi Netanjahuovi zbývá poslední den na sestavení vlády

29. 5. 2019 6:25
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má dnes poslední den na sestavení vládní koalice po dubnových volbách. Dosud se mu to nepodařilo kvůli sporům o branný zákon mezi potenciálními koaličními partnery jeho strany Likud. Ta sice minulý měsíc volby vyhrála, ale bez jednoho z účastníků debaty o branném zákoně Avigdora Liebermana nedá dohromady potřebnou většinu ve 120členném parlamentu.

Podle izraelského tisku má Izrael nyní tři možnosti. Netanjahu a Lieberman se dohodnou a vznikne koalice, která se bude moci opírat o 65 poslanců. Taková vláda ale bude nestabilní a podle odborníků by netrvala dlouho.

Jako pravděpodobnější se jeví rozpuštění nově zvoleného parlamentu. To se musí stát zákonem a Kneset o tom musí hlasovat sám. V prvním čtení už tak učinil, musel by ovšem hlasovat ještě dvakrát. Pak by se mohly vypsat další předčasné volby. Hovoří se už o zářijovém termínu.

Vyloučeno ale není, že se v hlasování k opozici připojí i některé pravicové strany, parlament rozpuštěn nebude a nebude možné vypsat předčasné volby. Pak by prezident Reuven Rivlin mohl pověřit sestavováním vlády jiného zvoleného člena Knesetu.

autor: ČTK | 29. 5. 2019 6:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama