Reportáž: Musíte být blázen. Rusové Ukrajince mohutně "zásobují" tanky

pru Rádio Svobodná Evropa pru, Rádio Svobodná Evropa
28. 9. 2023 10:30
Ukrajinské jednotky se stále zdokonalují v užívání ukořistěné ruské výzbroje. Podle odhadů Rádia Svobodná Evropa se do jejich rukou již dostalo přibližně 500 nepřátelských tanků. "Tento tank je trofej. Ukořistili jsme ho u Černihivu a pak ho odvezli," popisuje v reportáži ukrajinský voják Viktor.
"Tento tank je trofej. Ukořistili jsme ho u Černihivu a pak ho odvezli," popisuje v reportáži ukrajinský voják Viktor. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Takzvané trofejní tanky, jak se označuje vybavení získané od Rusů, Ukrajinci opravují a často je dle jejich slov dostávají ještě do lepší kondice, než měli Rusové.

"Pravý bok byl celý poškrábaný. Kumulativní střela zasáhla prostor pro velitele. Poškozena byla i převodovka," popisuje voják Hennadyj Hryzoglazov. "Ale všechno už bylo opraveno. Nyní je plně funkční a připravený k provozu. Je to dobrý tank," dodává.

Jeho kolegové podotýkají, jak může být práce tankisty nebezpečná a je k ní potřeba mít notnou dávku odvahy. "Může se zdát, že vás chrání pancíř, ale tank jde vždycky první a je prvním cílem nepřítele," uvádí voják Artem. "A taky k tomu musíte být trochu blázen, jak do toho může vlézt normální člověk?" dodává s úsměvem další člen jednotky v reportáži.

I jeden výstřel obrátí situaci. Odposlechy ukázaly, co teď Rusové nenávidí u Bachmutu

"Je to otázka času, není pochyb, že vyhrajeme," uvádí v reportáži ukrajinský voják Jaroslav. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy