Ukrajinská lékařka stála před děsivou volbou. Zachránit syna, nebo zůstat u pacienta?

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
1. 2. 2023 7:00
Byt Ukrajinky Nadi Jarošenkové v Dnipru zasáhla 14. ledna ruská střela. V tu chvíli byl ale její syn sám doma a ona se jako anestioložka starala na sále o dětského pacienta. Ocitla se tak najednou před nelehkou volbou - pokusit se zachránit svého syna uvězněného v troskách, nebo zůstat u operačního stolu? Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa.
RFE - Zachránit syna nebo pacienta? | Video: Rádio Svobodná Evropa

Svobodná matka a lékařka Nadia Jarošenková žije se svým synem ve východoukrajinském Dnipru. Před 14 dny v době ruského náletu, který se stal nejsmrtelnějším útokem na civilisty od začátku října, zrovna sloužila v nemocnici. Její syn Rostyslav zůstal sám doma a měl se chystat k odchodu na hodinu ukrajinštiny. 

"Volal mi v prvních minutách tragédie. Křičel, že okna jsou rozbitá, dveře rozbité a on kvůli kouři nic nevidí. Nemohl ani pořádně dýchat," vzpomínala Jarošenková na první okamžiky po náletu. Její syn zrovna v době útoku seděl v kuchyni. "Tamhleta zeď se zřítila. Pamatuji si jen záblesk a okno, které na mě letělo. Byla tam spousta kouře a popela," popsal malý Rostyslav v reportáži.

Jarošenková podle svých slov nikdy nezapomene na momenty, kdy se musela rozhodovat mezi tím, zda zůstane na sále se svým pacientem, anebo poběží zachránit svého syna. Taková volba pro ni byla nesnesitelná. V tu chvíli ale obdržela nečekaný telefonát od synova trenéra wrestlingu.

"Věděl jsem, že tam Rostyslav byl. Jen jsem netušil, jak ho dostat ven," svěřil se reportérům trenér Jurij Vaseckij. Vzpomíná si, že ve vzduchu létaly spousty střepin, chodby domu pokryly kusy cementu a podlahy bytů se začaly náhle propadat. "U domu stála zaparkovaná auta. Ta začala hořet a vybuchovat. Byl vidět jen černý dým," popisoval Vaseckij místo tragédie.

Rostyslava se mu nakonec podařilo z trosek zasaženého domu zachránit. Jarošenková ale kvůli náletu se svým synem ztratila střechu nad hlavou a nyní žijí u přátel. "Není to jen zničený dům. Ztratily se některé životy. Stále je pro mě těžké to celé pochopit a přijmout," uvedla otřesená žena.

Obytný dům v Dnipru s 16 vchody, ve kterém žilo na 1700 lidí, zasáhla ruská raketa 14. ledna. Při útoku podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 45 lidí, včetně šesti dětí, a osm desítek dalších lidí utrpělo zranění. Kreml bezprostředně poté odmítl, že by byl za útok zodpovědný, vinu podle něj nese ukrajinská protiletecká obrana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
Další zprávy