"Nic nezískali." Rusů na ulicích se reportéři ptali na debakl na východě Ukrajiny

Rádio Svobodná Evropa Video Rádio Svobodná Evropa, Video
15. 9. 2022 7:00
Reportéři Rádia Svobodná Evropa se zeptali obyvatel Ruska, co si myslí o náhlém ústupu ruské armády z Charkovské oblasti na Ukrajině. Většina z oslovených bezvýhradně podporovala narativ Kremlu a uváděla, že stažení vojsk bylo plánované a jejich armáda má situaci na frontě pod kontrolou. V současné době podle nich nedochází ve válce k výraznému posunu.
RFE - Co si myslí Rusové o ústupu jejich armády | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Myslím, že to bylo nutné," řekla reportérům žena ve středním věku a pokračovala tím, že důvěřuje prohlášení ruského ministerstva obrany. Další z dotazovaných Rusů poté tvrdili, že Ukrajina v posledních dnech nic nezískala a jen se podle nich jedná o "normální situaci" na frontě.

"Jediný problém je, že tam zůstávají lidé, kteří to asi teď budou mít těžké," pokračoval v podobném duchu další respondent. "Pokud tam napochodují ukrajinská vojska, tak nevím, jak se budou chovat k těm, kteří tam zůstali a už přijali ruskou vládu za svou," dodal.

Určité pochybnosti o stažení ruských vojsk vyjádřilo jen pár oslovených. I přesto ale postup své armády v závěru podpořili. "Jsem za ně rád. Neměli jsme tam co dělat," uvedl mladý muž a dodal, že ústup vojáků považuje za správné rozhodnutí hlavně kvůli tomu, že Rusko musí zachránit jejich životy.

Ukrajinské jednotky dobyly zpět od začátku září šest tisíc kilometrů čtverečních svého území, které byly doposud pod kontrolou ruských vojsk. Ukrajincům se v protionfezivě daří postupovat zejména na východě a jihu země.

 

Právě se děje

Další zprávy