Vyšetřovatelé procházejí tisíce hodin kamerových záznamů z obce Veľká Mača, kde Ján Kucian s Martinou Kušnírovou bydleli, a pátrají po automobilu, ve kterém přijeli jejich vrazi. Tehdejší policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci krátce po tragédii uklidňuje obyvatele Slovenska, že nežijí v mafiánském státě. Následují masové demonstrace, odstupují ministři, nakonec i premiér a pak samotný policejní prezident. Na povrch vyplouvá napojení slovenské elity na italskou mafii, stopy vedou k podnikateli Marianu Kočnerovi.
Krok po kroku rozkrývá americký režisér Matt Sarnecki ve svém snímku Kuciak: Vražda novináře vyšetřování tohoto zločinu. Událostí, která změnila Slovensko, v dokumentárním snímku provázejí kolegové mladého novináře, advokáti rodin Kuciaka a Kušnírové, slovenský sociolog Michal Vašečka, a dokonce i právní zástupce hlavního podezřelého Mariana Kočnera.
Snímek nabízí dosud nezveřejněné policejní záběry. Například Miroslav Marček, který se k vraždě přiznal, popisuje na kameru, jak čekal schovaný před jejich domem ve Veľké Mači a jak oba dva mladé lidi zastřelil.
Autor dokumentu, Američan Matt Sarnecki, žije posledních deset let v Rumunsku a spolupracuje s organizací Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). V minulosti natočil dokument o vraždě běloruského novináře v roce 2016. Dva roky poté přijel do Veľké Mači, aby nasbíral stopy o policejním vyšetřování vraždy Jána Kuciaka. Spolupracoval s českou investigativní novinářkou Pavlou Holcovou, regionální editorkou pro OCCRP a kolegyní Jána Kuciaka z webu investigace.cz.
"Když se skoro po dvou letech dostaly do rukou Pavly Holcové uniklé informace o tom, jak hluboko sahá korupce na Slovensku, došlo mi, že bych mohl natočit film, který nebude jen o tragické vraždě novináře a jeho snoubenky, ale bude to zároveň příběh o rozsáhlé síti korupce," vysvětluje dokumentarista. Film také mapuje slovenskou oligarchii a korupcí prorostlý stát.
Příběh o křehkosti demokracie
Divák sleduje chronologicky téměř den po dni vyšetřování vraždy a zároveň i následný politický vývoj. Film tak přehledně zobrazuje turbulentní události na politické scéně, které se tehdy už po několika týdnech zdály velmi komplikované a zamotané. "Byla to trochu logistická noční můra, poskládat za sebou všechny ty tiskové konference, abychom se ujistili, že nám nic neuniklo a vyprávíme příběh tak, jak se skutečně stal," popisuje Matt Sarnecki tvůrčí proces.
Ve snímku promlouvají i rodiče Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírové. Jejich děti měly jen několik měsíců před svatbou. Fotografie a záběry, které se dostaly do rukou vyšetřovatelů, ukazují, že je pachatelé sledovali. Ještě předtím Jánu Kuciakovi kvůli jeho investigativní práci telefonicky vyhrožoval Marian Kočner.
Podnikatel se nakonec dostal před soud za falšování směnek a byl odsouzen na 19 let odnětí svobody. Jeho vinu v případě nájemné vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky se ale prokázat nepodařilo. Režisér sleduje soudní proces i reakce pozůstalých. Kuciakovy rodiče ani matka Martiny Kušnírové se nevzdávají a rozhodli se podat odvolání.
"Film není o tom, jestli Marian Kočner bude odsouzený za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, nebo jestli je vinný, či nikoliv. Je o příběhu na pozadí té tragické události," vysvětluje režisér. "Je to příběh o křehkosti demokracie."