Revoluční léčba deprese. V Šanghaji budou implantovat lidem do mozku čip

Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 12. 2020 19:57
Nemocnice v čínské Šanghaji hledá dobrovolníky, kteří by se zúčastnili testování nového typu léčby deprese. Místo nasazení speciálních léků a terapií však lékaři lidem implantují do mozku čip, který má pomocí elektrických signálů příznaky onemocnění potlačit.
Deprese - ilustrační foto.
Deprese - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Deprese trápí po celém světě podle Světové zdravotnické organizace (WHO) více než 264 milionů lidí. Přestože se většina lidí neléčí, tak ti, kteří ano, obvykle pozitivně reagují na podávání antidepresiv nebo na kognitivní terapii. Na zhruba pětinu pacientů ale tyto metody nezabírají. Podle nemocnice v Šanghaji by právě těmto lidem mohla pomoci nová metoda. 

Jedna z předních nemocnic s názvem Žuej-ťin, která na vývoji spolupracovala s Šanghajskou dopravní univerzitou, chce využít technologii BCI (anglicky brain-computer interface technology). Ta v podstatě spojí mozek a počítač. Po správném nastavení by měl čip mozek stimulovat, a tím zvýšit či potlačit specifickou aktivitu nervového systému. 

"Čipy implantujeme do mozků pacientů během velmi málo invazivní operace. Poté, co provedeme analýzu pomocí umělé inteligence, aktivuje se elektrická stimulace mozku," vysvětluje ředitel funkční neurochirurgie Sun Po-min. V tomto případě se signály zaměří právě na léčbu deprese.

Metoda tento týden prošla nezávislou kontrolou, píše hongkongský deník South China Morning Post. Nyní nemocnice shání blíže nespecifikovaný počet dobrovolníků. 

Nepůjde však o zcela první pacienty, na kterých ústav léčbu pomocí čipů vyzkouší. Podle čínského státního média thepaper.cn ji už v Šanghaji použili v roce 2017 na 45letém pacientovi jménem Pchan, u kterého jiné typy léčby selhávaly. Po třech letech se jeho symptomy údajně zmírnily.

Léčba čipy ve světě

Používání čipů v mozku není tak nepředstavitelné, jak by se mohlo zdát. "V porovnání se Spojenými státy a evropskými zeměmi vývoj technologie v Číně teprve začíná," připouští lékař Sun Po-min. Metoda se ve Spojených státech používá již od přelomu tisíciletí na léčbu neurologického třesu nebo Parkinsonovy nemoci. Na vývoji stejné, pokročilé technologie pracuje i Evropská unie, která ji chce začít testovat kolem roku 2025

Propojení mozku s externí technologií za účelem léčby nemocí se začal zabývat i americký miliardář Elon Musk. Jeho firma Neuralink vyvíjí technologii, která by měla dokázat zlepšit stav pacientů s Alzheimerem, demencí, poruchou míchy, ztrátou paměti a sluchu, depresí a nespavostí.

"Implantát může tyto problémy vyřešit," uvedl podle agentury Reuters Musk na tiskové konferenci letos v srpnu.

Na stejné akci Musk také představil prase jménem Gertrude, které podle jeho slov není na první pohled jiné než ostatní prasata. Přesto mělo v té době už po dva měsíce dva čipy v mozku. Konkrétně v té části, která ovládá čich. Musk poté ukazoval, jak čip přenáší do počítače informace, když Gertrude čichá nebo když se ošetřovatel dotkne jejího rypáku. 

Neuralink chce brzy přejít k testování na lidech, u kterých došlo kvůli poškození míchy k ochrnutí. Kdy k tomu však dojde, Musk v srpnu neupřesnil. Poslední vyjádření společnosti hovořilo o konci letošního roku, to se však zřejmě nestihlo.

Video: Čipy nejsou sci-fi, Čína je testovací prostor, říká Sedlák

Čína neřeší ochranu dat jako my na západě. Je to testovací prostředí toho, co by šlo dál. Vláda tam má neomezenou moc, říká novinář. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy