York (Velká Británie) - Vedení anglikánské církve dnes schválilo biskupské svěcení žen v Anglii. Podle agentury Reuters o změně s konečnou platností rozhodli v hlasování delegáti generálního synodu církve v anglickém městě York.
Diskuse k této otázce vedla před lety málem k rozštěpení anglikánské církve, která má ve světě údajně přes 70 milionů členů. Návrh na biskupské svěcení žen ještě neprošel na generálním synodu v roce 2012.
Od té doby se ale arcibiskupovi z Canterbury Justinu Welbymu, který je duchovní hlavou církve, podařilo přesvědčit o potřebě této reformy.
Biskupky se ujmou služby od příštího roku
Anglikánská církev je ve Velké Británii státní církví, v jejímž čele stojí panovník. Text schválený synodem, tedy církevním parlamentem o 467 členech, proto musí ještě získat souhlas královny Alžběty II., což se považuje za formalitu. Stejně tak prošla v roce 1992 reforma, která umožnila kněžské svěcení žen ve zdejší anglikánské církvi.
Jako biskupky ženy slouží již v anglikánské církvi například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě a ve Spojených státech. V Británii se nyní očekává, že první biskupka začne působit nejpozději začátkem příštího roku. Tvrdě proti svěcení žen jsou naopak anglikánské církve v Africe.
Dnešní rozhodnutí církve v Anglii tedy není závazné pro jiné anglikánské církve, ale podle církevních představitelů je silným vzkazem, který mnohé z těchto církví povede ke stejnému kroku.