Královna Alžběta II. se poprvé setkala s papežem Františkem

ČTK ČTK
3. 4. 2014 18:58
Setkání hlavy anglikánské církve s nejvyšším představitelem římsko-katolické církve se uskutečnilo ve výroční den zahájení války o Falklandské ostrovy.
Papež František ukazuje královně Alžběte II. dary.
Papež František ukazuje královně Alžběte II. dary. | Foto: Reuters

Řím - Britská královna Alžběta II. navštívila papeže Františka ve Vatikánu. Jde o jejich první vzájemné setkání. Královnu na její nynější cestě doprovází její manžel, princ Philip.

Od papeže dostala královna dárek pro své pravnouče, loni narozeného prince George. Synovi královnina vnuka prince Williama a vévodkyně Catherine panovnice z Vatikánu přiveze kouli z modrého polodrahokamu lapis lazuli se zasazeným stříbrným křížem. Alžběta věnovala Františkovi košík s plody ze svých zahrad.

Královský pár se také sešel v Římě s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem, který královnu zval už v loňském roce. Pozvání ale Alžběta II. tehdy nemohla využít, protože byla nemocná. Obě strany si to tentokrát vynahradily obědem v sále prezidentského paláce s krásným výhledem na italskou metropoli.

Jde o první zahraniční cestu Alžběty II. od návštěvy Austrálie v roce 2011, upřesnil server BBC.

Alžběta II. podporuje vztyhy mezi církvemi

Na odpolední svačinu pak královna s manželem zamířila za papežem. Alžběta II. je formálně hlavou anglikánské církve, jejíž vztahy s římskokatolickou církví prošly určitým napětím poté, co Vatikán začal lákat zpátky do svých řad konzervativní anglikánské kněze odmítající jako novinku přijmout mezi sebe ženské duchovní.

Podle BBC ale Alžběta II. dlouhodobě podporuje budování přátelských vztahů mezi oběma církvemi.

Argentina se nevzdává boje o Malvíny

Setkání Alžběty II. a Františka, který je Argentinec, se uskutečnilo ve dnech 32. výročí zahájení války o Falklandské ostrovy, ve které nakonec Británie porazila Argentinu.

Papež v době, kdy byl ještě arcibiskupem v Buenos Aires, pronesl kontroverzní názor, že Falklandské ostrovy, které Jihoameričané označují jako Malvíny, patří Argentině. Podle britského velvyslance při papežském stolci ale toto téma nebylo na seznamu bodů, o nichž měli papež a královna hovořit.

Velká Británie v roce 1982 vyslala na Falklandy intervenční sbor, který zlikvidoval vojenský pokus Argentiny o ovládnutí sporných ostrovů.

Buenos Aires se ale ani po třiceti letech svých nároků nevzdává a odmítá falklandské referendum, které se loni v březnu vyslovilo pro setrvání ve svazku s Londýnem.

 

Právě se děje

Další zprávy