reklama
 
 

Republikán Scott Walker vzdal prezidentskou kandidaturu. Varuje před Trumpem

22. 9. 2015 8:57
Guvernér státu Wisconsin vzdal souboj o Bílý dům, protože měl malé preference a málo peněz na kampaň. Nikoho nepodpořil, ale naznačil, že by republikánskou nominaci neměl získat Donald Trump. Walker je po Perrym druhým republikánem, který kampaň předčasně ukončil.

Washington - Guvernér amerického státu Wisconsin Scott Walker odstoupil z klání o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Přestože patřil k těm, kterým komentátoři a analytici dávali určité šance na úspěch.

Sedmačtyřicetiletý Walker je považován za další "vedlejší oběť" politického vzestupu miliardáře Donalda Trumpa. Ačkoliv na počátku letošního roku vedl v průzkumech veřejného mínění, o popularitu přišel po prvních dvou televizních debatách, zatímco Trump naopak stoupal vzhůru.

V nedávném průzkumu stanice CNN měl Walker podporu méně než půl procenta voličů v republikánských primárkách. Kromě toho sehnal velmi málo finančních dárců na kampaň.

"Nyní se domnívám, že jsem povolán dát příklad, abych pomohl očistit terén v tomto klání a aby se pozitivní a konzervativní poselství mohlo dostat až na vrchol. Proto okamžitě ukončuji svou kandidaturu," řekl již bývalý uchazeč během tiskové konference v Madisonu, hlavním městě státu Wisconsin, který řídí od roku 2011. Nynější mandát mu vyprší až během roku 2018.

Vybídl další z patnácti zbývajících republikánských kandidátů, aby se zamysleli nad svým odstoupením z klání. Zúžením počtu uchazečů by poskytli voličům "pozitivní konzervativní alternativu vůči aktuálnímu favoritovi, což je zásadně důležité pro budoucnost strany a ještě důležitější pro budoucnost naší země".

Trump tak sice nebyl přímo zmíněn, nicméně byl jasně označen za hrozbu, poznamenala agentura AFP.

"Je smutné, že debaty republikánů se netočí okolo optimistické vize Ameriky, ale přemístily se na území osobních útoků," řekl Walker. Z klání již 11. září odstoupil bývalý guvernér Texasu Rick Perry. Obdobně jako Walker varoval před Trumpem, aniž by miliardářovo jméno vyslovil.

autoři: Zahraničí, ČTK | 22. 9. 2015 8:57

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama