Reportér Aktuálně.cz ve Smolensku: Trosky jsou všude

Jiří Just
11. 4. 2010 19:10
Reportáž Jiřího Justa z místa, kde se v sobotu zřítilo letadlo s polským prezidentem
Foto: Jiří Just

Smolensk (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Den po leteckém neštěstí, které tady Polsko připravilo o hlavu státu a část armádní a společenské elity, na první pohled Smolensk nevypadá jako město, na jehož okraji došlo k tragické události.

Nikde nevisí černé prapory ani ruské vlajky na půl žerdi.

Čím více se však člověk přibližuje k vojenskému letišti Severnyj, tím častěji jsou vidět vozy televizních štábů a lidé s květinami.

Výmluvným a nepřehlédnutelným ukazatelem místa neštěstí je pak utržené křídlo - memento mori 96 obětí neúspěšného pilotova manévru.

Vyšetřovatelé nestojí o novináře

Samotné místo pádu bylo ohrazeno a policie k němu kromě vyšetřovatelů nikoho nepouští.

Foto: Jiří Just

Stačí několik kroků směrem k troskám a muž zákona už z dálky gestikuluje, aby zvědaví novináři vyklidili prostor.

I z dálky však byl vidět rozměr katastrofy. O síle nárazu svědčí osekané vrcholky stromů a menší části trosek letadla v příkopu u silnice vzdálené půl kilometru od místa dopadu

Stačí přesto obejít husté křoví a polní cestou vyjít na malý palouk a hned se otevírá výhled na celé pole. Jako na dlani je vidět trup letadla rozťatý vejpůl a za ním v deseti metrech je v zemi zaražené bílé křídlo s červeným koncem.

Na tomto pozadí, za keřem, aby je policie neviděla, natáčejí novináři ze CNN svou reportáž.

Foto: Jiří Just

Celý den k místu pádu míří skupinky lidí. Většina z nich budí dojem typických zvědavců, kteří touží vidět následky havárie. Kromě nich přicházejí i ti, kteří chtějí uctít památku obětí tragického neštěstí. Přinášejí květiny, často v barvách polské vlajky.

Květiny u brány letiště

Zavěšují je na stromy, na vývěsky a nehledě na úpornost policistů se také objevují podél cesty u rozesetých trosek.

Květiny a svíčky leží také nedaleko letištní brány, za níž se nachází vyšetřovací štáb.

V poledne k ní přijel polský autobus Institutu paměti národa, jehož ředitel Janusz Kurtyka se stal jednou z obětí havárie. Podle cedule za oknem autobus mířil na vzpomínkovou akci do Katyně.

Foto: Jiří Just

Z autobusu vystupují harcíři - polští skauti, kteří zapalují u zdi letecké základny svíčky a v tichosti se vracejí nazpět.

Když v pravé poledne celé Polsko drželo dvě minuty ticha, ve Smolensku bylo naplánováno rozloučení s tělem Lecha Kaczynského.

Putin zestárl

Na letiště Severnyj byla z Moskvy přivezena rakev polského prezidenta, se kterou se přiletěl rozloučit polský velvyslanec v Rusku Jerzy Bahr a předseda vlády Vladimír Putin v doprovodu ministra vnitra, ministra pro mimořádné situace, ministra dopravy a generálního prokurátora.

V tváři Vladimira Putina byl patrný smutek. Vypadal mnohem starší než obvykle.

Vladimir Putin na letišti.
Vladimir Putin na letišti. | Foto: Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz

Spolu se smuteční hudbou byla hnědá dubová rakev s polskou vlajkou vynesena ruskou čestnou stráží a položena na katafalk umístěný na přistávací ploše.

Po polské a ruské hymně k ní oba státní představitelé položili bez proslovů a za mrazivého mlčení, které přerušoval pouze zvuk leteckých motorů, pugét rudých růží.

Poté za zvuků polnice ostatky těla polští vojáci zanesli do letadla, které odletělo do Varšavy. Začala prezidentova poslední cesta.

 

Právě se děje

Další zprávy