Doněck v Rusku (od našeho zpravodaje) - "To je pro vaši bezpečnost. To víte, jedeme do pohraniční oblasti," říká podplukovník a kývá směrem k družstvu zasmušilých ruských vojáků s černými kalašnikovy, kteří spořádaně nasedají do minibusu.
Ruské ministerstvo obrany pozvalo zahraniční vojenské atašé na rusko-ukrajinskou hranici, aby se na vlastní oči přesvědčili o následcích exploze dělostřeleckých granátů, po níž se zdálo, že vztahy mezi Moskvou a Kyjevem mohou sotva být ještě napjatější.
Jen o několik desítek kilometrů dál - u ukrajinského Torezu - se pak ale zřítilo letadlo s 298 lidmi na palubě.
Na periferii Doněcku, bezmála padesátitisícového ruského města sousedícího s ukrajinskou Luhanskou oblastí, před týdnem vybuchly granáty vystřelené z ukrajinské strany hranice. O život přišel jeden místní obyvatel, další dvě ženy byly zraněny.
Reakce Ruska na sebe nenechala dlouho čekat. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že "incident může mít nezvratné následky, za něž bude zodpovědná Ukrajina". Podle ruského deníku Kommersant dokonce Kreml zvažoval "cílené odvetné údery" na ukrajinské území.
Městečko na kraji Ruska
Ruský Doněck leží tři hodiny jízdy od metropole Rostovské oblasti – Rostova na Donu. Po cestě nás míjí několik nákladních kamazů s černými poznávacími značkami ruské armády.
Výmluvně to ilustruje napětí panující na rusko-ukrajinské hranici, kam Moskva znovu stahuje své síly.
Na okraji města, hned vedle nevelkého letiště, které zároveň funguje jako motel a restaurace, stojí stanové městečko.
Tucet šedivých stanů čeká na uprchlíky z Ukrajiny. Zatím ale zejí prázdnotou. Příslušníci ruského ministerstva pro mimořádné situace plní pytle pískem a opodál stojí vůz s nápisem "Pyrotechnici".
Sluncem rozpálený Doněck, který se svou chátrající socialistickou architekturou a malými domky nijak neliší od jiných ruských provinciálních městeček, leží těsně přimknutý k hraniční čáře. Granáty letěly najisto.
Smrtící bitva
Pár metrů před vchodem do polodřevěné chatrče zeje v zemi pár desítek centimetrů hluboký kráter. Bíla zeď domu je rozdrápána střepinami. Několik kroků od jámy, kterou po sobě zanechala exploze, leží rozházená obuv a krabička od videohry Smrtící bitva II.
Podle doněckého prokurátora Dmitrije Aristarchova do dvora z ukrajinské strany vletěl 122milimetrový projektil z houfnice. Střepiny granátu zasypaly dům a připravily o život majitele.
Druhý kráter se nachází v zahradě asi padesát metrů vzdáleného domu. Zde jsou stopy výbuchu zřetelnější – železem prošpikovaný dřevěný plot, díry ve fasádě, propadlý kus střechy a rozbitý vnitřek domu.
"Když to bouchlo, chtěl jsem rozsvítit a podívat se na škody. Ale střepina přetrhla i dráty," ukazuje přeťatou bužírku příbuzný zraněných žen.
Kam bych jel?
"Já žiju nedaleko. Střepiny doletěly až do mého domu. Lehce škrábly plynové potrubí. Kdyby letěly rychleji, tak mi vybuchne barák," říká bělovlasý šedesátník postávající nedaleko kráteru.
Střelba se podle něj začala z ukrajinské strany ozývat už letos v dubnu. "Je to hrozný. Teď každý den a každou noc zní salvy. Od těch nervů mě přestávají poslouchat nohy," dodává.
Odjet z Doněcku ale neplánuje. "Kam bych jel? Můj syn žije taky tady. Ne, já zůstanu tady," tvrdí bývalý voják.
Falešný klid na hranici
Na hraničním přechodu, který leží přímo pod Doněckem, panuje neobvyklý klid. Nestojí tu žádné kolony aut, neprocházejí tu žádní lidé. Jen před závorou diskrétně stojí obrněný vůz.
Jeho kanón míří na ukrajinské území.
Ruská část přechodu pracuje v normálním režimu. Na ukrajinské straně je situace nepřehledná. Tamní pohraničníci odešli už koncem června a od té doby hranici kontrolují proruští separatisté.
Poprvé se hraniční přechod dostal pod dělostřeleckou palbu začátkem tohoto měsíce. Jeden z projektilů se zaryl do asfaltu a explodoval za kontrolním stanovištěm. Střepiny poškodily nedalekou trafostanici a plot. Další dopadly před přechodem.
Jak uvedl šéf doněcké prokuratury Aristarchov, vyšetřit incident se zatím nepodařilo. "V současné chvíli nemůžeme jet do hraničního pásma, protože to není bezpečné. Jakmile se na tomto území objeví osoby ve vojenské uniformě, je po nich z ukrajinského území zahájena palba," vysvětloval ruský prokurátor přímo na místě novinářům a zahraničním vojenským přidělencům.
Nikdo válku nepotřebuje
"S Ukrajinci nemám žádný problém. Sám jsem Ukrajinec. Tam žijí tři mí bratři. Jak se mohu špatně chovat ke svým příbuzným? I polovina našeho města je z Ukrajiny," říká Alexandr Nikolajevič z ruského Doněcka.
Situace se, podle jeho slov, vyostřila koncem minulého měsíce. Nejdříve z Ukrajiny začaly létat střely se stopovkou, poté začaly v okolí Doněcka dopadat granáty z minometů. "Už jsme si zvykli. Nikdo neví, kdy to sem přiletí. Nebudu se přeci celý den skrývat," vysvětluje důchodce.
Jaký smysl má konflikt v sousední Ukrajině, neví. "Proč tam lidi bojují? Jaký to má smysl? Všechny problémy jsou jen výmysl. Myslím si, že se lidé vždycky mohou mezi sebou domluvit. Nikdo tu válku nepotřebuje," rozhodně říká pan Alexandr.