Řekové dluží svému státu na daních 50 miliard

Radim Klekner Radim Klekner
20. 11. 2011 17:30
Řecko bude muset do ledna splatit dvacet miliard eur
Premiér Papadimos požaduje pro svou vládu co nejdelší mandát, tři měsíce mu nestačí
Premiér Papadimos požaduje pro svou vládu co nejdelší mandát, tři měsíce mu nestačí | Foto: Reuters

Atény - Z řadových občanů dostane daně každá vláda, ne tak z bohačů, kteří mají možnost zatajit své skutečné přijmy. Pro Řecko, zadlužené až po uši, to platí dvojnásob.

Jak nyní zjistila zvláštní expertní komise Evropské unie dluží Řekové, především ti z řad "horních dvaceti tisíc", státní pokladně přibližně šedesát miliard eur. To je více než šestina dluhu, který řecké vlády nahromadily v průběhu dlouhých let.

Ministr financí Evangelos Venizelos se proto rozhodl zveřejnit jména 15 tisíc osob, které se v uplynulých dvou letech podílely na největších daňových únicích.

V prvé řadě se to týká téměř čtyř tisíc podnikatelů, kteří v obou případech nahlásili roční příjem ve výši 20 tisíc eur a tak se vyhnuli povinnosti platit daně. Pět stovek z nich tvrdilo, že si vydělalo dokonce jen tisíc eur.

Řecko, které po roce 2010 přistoupilo k rozsáhlým škrtům v rozpočtu, zkrátilo platy státních zaměstnanců a zmrazilo důchody, letos muselo požádat o další finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

V pátek sice předložila nová řecká vláda opravený rozpočet na rok 2012, navzdory všem očekáváním však neobsahoval další škrty. Řecko přitom bude muset do ledna příštího roku nalézt v rozpočtu čí získat z privatizace dvacet miliard eur, aby vyplatilo držitele státních obligací.

V následujících letech to budou další desítky miliard, které země dluží především bankám, ať již zahraničním či řeckým.

Ke slovu se hlásí nové formace

Nový rozpočet proto provázely další demonstrace a projevy frustrace obyčejných lidí, kteří již nemají co dát, ani co ztratit. Projevuje se to mimo jiné na neustále se snižující popularitě politických stran, ať vládního Panhelénského socialistického svazu (PASOK) nebo opoziční Nové demokracie (ND).

Dva hlavní politické formace v zemi postupně ztrácejí důvěru voličů
Dva hlavní politické formace v zemi postupně ztrácejí důvěru voličů | Foto: Reuters

"V Řecku dnes není jediná strana, která by mohla přinést něco nového a přijít s řešením, jež by nás dostalo z krize," citovala agentura Reuters třiadvacetiletou aténskou recepční Annu Georgantiovou.

Podle posledního průzkumu agentury MRB, která chtěla vědět, komu by Řekové nyní ve volbách dali svůj hlas, se největší skupina voličů zařadila do kolonky "Nikdo/Nevím/Jiná strana", byť v průzkumu vyhrála Nová demokracie.

Političtí pozorovatelé soudí, že do parlamentu se po volbách plánovaných na příští rok dostanou nová uskupení. 

Bývalý poslanec za socialisty Panagiotis Kourablis se proto snaží dát dohromady některá uskupení jako je Demokratická levice a Hnutí nezávislých, jež by tak mohly být alternativou pro PASOK, který řadu voličů zklamal.

"Dva roky krátí platy, penze a sociální výhody, se stejnou kuráží ale nebojovali s vysokými cenami, kartely a sociální nespravedlností," tvrdí Kourablis, který byl v červnu ze socialistické strany vyloučen poté, co hlasoval proti úsporným opatřením předchozího kabinetu Jorgose Papandrea.

Vláda národní jednoty premiéra Lukase Papadimose sice tento týden získala snadno důvěru parlamentu, s některými plánovanými kroky, jako je zavedení majetkové daně či naopak dvacetiprocentní krácení penzí přesahujících 1200 eur měsíčně, nemusí ale souhlasit na jedné straně ND a na druhé zase PASOK.

 

Právě se děje

Další zprávy