Shutdown paralyzuje USA: Úředníci bez výplaty dostávají konzervy, tratí i pivovary

Daniel Anýž Daniel Anýž
14. 1. 2019 19:59
Nejdelší shutdown v historii USA, kdy část federálních úřadů nemá peníze na svůj provoz, trvá už 24 dní. Zatímco Donald Trump o víkendu tvrdil, že celou krizi lze vyřešit během 15 minut, pár kilometrů od Bílého domu stáli v mrazivém sobotním dopoledni ve frontě ti, kdo na paralýzu americké administrativy nejvíce doplácejí. Státní zaměstnanci, kterým minulý týden přestala chodit výplata. A mnozí z nich se ocitli v krajní nouzi.
Shutdown v USA
Shutdown v USA | Foto: Reuters

Na balíček s konzervami i čerstvými potravinami čekaly před nákupním centrem v Rockvillu na severním okraji Washingtonu stovky lidí. Každý se musel prokázat průkazkou federálního zaměstnance, případně smluvní síly pracující pro vládu.

"Někteří nám říkají, že nám to zpětně zaplatí, až dostanou výplatu, ale teď že prostě potřebují jídlo," popisuje Radha Muthiahová, ředitelka potravinové banky ve Washingtonu, do jaké nouze dostal shutdown některé státní zaměstnance.

Normálně se potravinová banka, která zadarmo rozděluje přebytky získané od dárců, například velkých prodejních řetězců, zaměřuje na lidi na hranici chudoby. Teď k nim ale jen ve Washingtonu přibyly tisíce nových klientů.

"Zahrávat si takhle s lidmi kvůli politickým názorům, to není dobré. Měli by si více cenit zaměstnanců," říká jeden z nich, Terrence Graham, zaměstnanec ministerstva zahraničí.

Říkal, že to zaplatí Mexiko…

V reportáži rozhlasové stanice NPR byl Graham jedním z těch, kteří se nebáli říct své celé jméno. Zatímco bývalá příslušnice americké armády, která nyní pracuje pro nejmenovanou vládní agenturu, chtěla být uvedena jen jako "Dee".

"Prý za to mělo zaplatit Mexiko, a místo toho to musíme zaplatit my," říká Dee. Bez zastavené výplaty prý nedokáže pokrýt své výdaje, mezi které patří i terapie po zranění.

Žena narážela na ústřední bod celé krize. Americký prezident Donald Trump trvá na tom, že musí dostat peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem, která by sloužila jako hráz proti nebezpečí ilegální imigrace.

Demokraté Trumpovi finance dát odmítají a připomínají, že v prezidentské kampani Trump sliboval, že jeho "krásnou, velkou zeď" zaplatí Mexiko.

Podle Radhy Muthiahové jsou dopady shutdownu pro lidi, jako je Dee, zcela novou a stresující zkušeností. "Je to i věc osobní hrdosti, být schopen postarat se sám o sebe a o své rodiny a nebýt závislý na ostatních," uvedla ředitelka potravinové banky pro NPR.

Síla proti síle

Kongres v pátek schválil zákon, podle kterého bude federálním zaměstnancům zpětně vyplacena ušlá mzda. Prezident Trump potvrdil, že zákon podepíše. Peníze ale budou uvolněny, až skončí shutdown.

Jenže v tuto chvíli nelze říct, kdy se tak stane. Obě strany - prezident Trump i opoziční demokraté - se zakopaly na svých pozicích a nic nenasvědčuje tomu, že by někdo chtěl ustoupit. Spíše naopak - neslučitelné postoje se zatvrzují.

"Celé je to o jejich pocitu síly," říká John Feehery, bývalý republikánský poradce v Kongresu, že nikdo nechce být tím poraženým. Nová demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová chce v této první zásadní zkoušce po nástupu do čela sněmovny ukázat svoji silnou ruku.

"A Trump je také přesvědčen, že musí vládnout silou. Je to síla proti síle. Naneštěstí, jsou to lidé chycení uprostřed, státní zaměstnanci, kdo si nemohou dovolit zůstat bez výplaty," popsal John Feehery pro New York Times.

Podle čerstvého průzkumu pro list Washington Post a televizi ABC teď dává většina Američanů, 53 procent, shutdown za vinu Trumpovi a republikánům. Podle 29 procent za to mohou demokraté, zbytek dotázaných viní obě strany.

Trump nemá na vybranou

Republikánská voličská základna ovšem za Trumpem stojí ještě silněji. Před rokem podporovalo výstavbu zdi 71 procent republikánů, teď už je to 87 procent.

"Nemá na vybranou," popisuje Trumpovu situaci Newt Gingrich, který byl jako tehdejší republikánský šéf sněmovny jedním z klíčových hráčů shutdownu na přelomu zimy 1995 a 1996.

Tehdy republikáni stáli proti prezidentu Billu Clintonovi a shutdown trval 21 dní. A do minulého pátku, než ho překonala aktuální krize, byl dosud nejdelší odstávkou vlády USA.

Podle Newta Gingriche musí Donald Trump vyhrát. "Celá jeho pověst, celý vztah k jeho voličské základně závisí na tom, že musí trvat na velkých věcech a necouvnout. Když v tomhle couvne, Pelosiovou to tak posílí, že příští dva roky budou (pro Trumpa) noční můrou," vysvětlil pro Washington Post Gingrich.

Liduprázdný Washington

Dopady shutdownu přitom už zdaleka nepostihují jen státní zaměstnance. "Je to šílené, je to jako město duchů - naprosto mrtvo," stěžuje si Yonas A. Seyoum, manažer podniku Esprinto Café v centru Washingtonu. Jeho a další podniky v centru, kam jinak chodí vládní zaměstnanci, zejí prázdnotou.

Normálně se v jeho restauraci, dva bloky od ministerstva financí, kde si lidé cestou do práce berou kávu, dveře netrhnou. Minulý pátek, 21. den shutdownu, ovšem tržba za pět hodin provozu činila jen něco přes 50 dolarů.

"To není ani na to, abych ji zaplatil," vysvětloval manažer Seyoum reportérce New York Times a kývl při tom k pokladní, která si v prázdném podniku hrála karty na mobilu.

O turistické sezoně, která je v lednu ve Washingtonu tradičně už tak slabá, se nyní už vůbec nedá mluvit. Všechna velká muzea a galerie, za kterými se do hlavního města jezdí, jsou kvůli shutdownu zavřené. Kdo ještě mohl, dovolenou ve Washingtonu zrušil.

A v jindy plném zdejším metru, které stahuje vládní zaměstnance z předměstí do centra, je nyní volno.

"Hodit se marod" na americký způsob

Také na amerických letištích se obávají komplikací. Stále více zaměstnanců federálního Úřadu pro bezpečnost dopravy (TSA), kteří na letištích u bezpečnostních rámů kontrolují pasažéry, místo služby zůstává doma.

Podíl zaměstnanců TSA, kteří nahlásili, že jsou nemocní a nepřijdou do práce, se od začátku shutdownu oproti normálnímu stavu už zdvojnásobil. Například na mezinárodním letišti v Miami už museli zavřít jeden terminál. Je zřejmé, že bez výplaty se zaměstnanci TSA začínají "házet marod".

A pokud by si chtěl někdo zkrátit čekání na letadlo pivem v letištním baru, i tam může být zasažen dopady shutdownu - a to v podobě užší pivní nabídky. Úřad, který spadá pod zavřené ministerstvo financí a který má na starosti potvrzování nových značek piva, nepracuje. Žádná nová piva nemohou být až do konce shutdownu schválena.

Domácí pivo je teď úzký profil

To je komplikace především pro malé pivovary, které průběžně vypouštějí na trh nové značky a experimentují s tím, co se uchytí. "Pijáci domácích piv (craft beer) jsou velmi promiskuitní. Rádi pijí kdeco, žádná loajalita ke značce tady není," vysvětluje Richard Buceta, majitel malého pivovaru SingleCut Beersmiths v newyorském Queensu, pro Wall Street Journal.

Ale i větší producenti, jako například bostonská firma Boston Beer Company, která kromě jiného vaří oblíbené pivo Samuel Adams, mají kvůli shutdownu problémy.

Už v listopadu a prosinci vyrobili v Boston Beer Company nové pivo, ale zatím nemají povolení k prodeji. Zakladatel firmy Jim Koch to pro Wall Street Journal nejdříve popsal v humorné nadsázce.

"Snažíme se toho paralyzovaného piva vypít, co můžeme. Jediné, co nám teď zbývá, je utopit naši hořkost," uvedl. Jenže pivovarníkům tím vznikají skutečné ztráty.

Podle Jima Kocha, jak doplnil už zcela vážně, jde už v tuto chvíli v celém odvětví craft beer o desítky milionů dolarů. "A to číslo stoupá každým dnem, co pokračuje shutdown," dodává zakladatel Boston Beer Company.

Video: Internet baví Trumpův starý projev. Radí, jak překonat zeď

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

Další zprávy