Reformy v Zimbabwe nebudou. I když hrozí hladomor

rst, Reuters
17. 8. 2007 8:30
Země je v krizi. Afričtí prezidenti řeší, co s tím

Lusaka - Zimbabwe včera na setkání jihoafrických prezidentů odmítlo uskutečnit klíčové politické reformy, které by zemi pomohly dostat se z hluboké ekonomické krize.

"Politické reformy v mé zemi nejsou nutné, protože my jsme demokratická země, stejná, jako všechny ostatní demokracie na světě," uvedl na summitu Patrick Chinamasa, zimbabwský ministr spravedlnosti.

Projděte si náš speciál o Zimbabwe, ve kterém se mimo jiné dozvíte, proč se vyhnaní bílí farmáři chtějí do Zimbabwe vrátit, nebo jaké to je nakupovat v obchodech s prázdnými regály.

Vláda prezidenta Roberta Mugabeho, který v Zimbabwe tvrdou rukou vládne už 27 let, odmítla jakýkoliv dialog s opozicí. Opoziční shromáždění pravidelně rozhání policie, její vůdci jasou tvrdě  mučeni.

Zimbabwe muselo vydat nové bankovky. Kvůli růstu cen.
Zimbabwe muselo vydat nové bankovky. Kvůli růstu cen. | Foto: Reuters

"Za všechno můžou Britové"

Podle Chinamase, ministra země s největší inflací na světě, může za špatnou situaci v Zimbabwe bývalá koloniální velmoc - Británie. Tvrdí také, že v zemi proběhly spravedlivé volby, které západní média ignorovala.

Světový potravinový program (WFP) varoval, že bez okamžité pomoci by mohly v této bývalé "sýpce Afriky" zemřít hlady až 4 miliony lidí. Podle WFP je v Zimbabwe potřeba finanční injekce nejméně 100 milionů dolarů.

Skupinu čtrnácti prezidentů Jihoafrické rozvojové skupiny (SADC) Západ kritizuje za to, že je na prezidenta Mugabeho málo přísná. Zimbabwskému prezidentu se na zahajovacím ceremoniálu dostalo největších ovací.

SPECIÁL
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak na ně?

Jediným z jihoafrických prezidentů, který se snaží situaci v Zimbabwe řešit, je prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki. Jeho země vede diplomatická jednání mezi Harare a opozičním Hnutím za demokratické změny (MDC).

Skupina hlav států a vlád jižní Afriky teď čeká, jak Mbekiho vyjednávání dopadne.

Američané a Britové by vůči Zimbabwe rádi prosadili ekonomické sankce. Jsou ale i jiné možnosti. 

Podle expertů však jihoafričtí prezidenti na summitu žádné přelomové řešení, jak zachránit potápějící se kolos s kapitánem pevně se držícím kormidla, nenajdou.

 

Právě se děje

Další zprávy