Reformy Radičové narazily na odpor slovenských firem

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 2. 2011 11:17
Reformní kroky vlády Ivety Radičové prý pracovněprávní vztahy naopak zkomplikují
Iveta Radičová
Iveta Radičová | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Proti plánované reformě pracovněprávních vztahů, kterou mají přinést zásahy vlády slovenské premiérky Ivety Radičové do zákoníku práce, už se kromě odborářů bouří i zaměstnavatelé.

Nápady šéfky slovenského kabinetu, která je původním zaměstnáním socioložka, jsou prý nereálné, resp. ve skutečnosti postavení zaměstnanců zkomplikují.

Soukromý sektor podle zpravodajského serveru Pravda.sk nesouhlasí například se zavedením flexibilní rodičovské dovolené, kterou by mělo být možné čerpat až do pěti let od narození dítěte.

Podle majitelů, ředitelů a personalistů malých a středních firem, na něž se deník obrátil, by byla individuální úprava pracovní doby nebo domluva na práci z domova komplikovaná a v některých případech zhola nemožná. To by prý ve finále vedlo k ještě většímu znevýhodnění žen, které se po mateřské vrací do práce.

"Umožnit práci z domova je na našich výrobních pozicích složité nebo úplně vyloučené," vysvětluje ředitel fabriky výrábějící dámské punčochové kalhoty Ondrej Milčo.

"Naše firma má pět stovek zaměstnanců, z toho je devadesát procent žen. V letních měsících vyrábíme pro zimní sezónu. Nevím, co bychom si počali, kdyby zaměstnankyně masově čerpaly náhradní volno právě přes prázdniny," staví se Milčo skepticky i k další navrhované změně.

Za měsíc se nikdo neprojeví

Radičová rovněž navrhuje, aby se délka zkušební doby odvíjela od výše měsíční mzdy. Nejméně placeným zaměstnancům by měla zkušební doma skončit už po měsíci, členové vysokého managementu by pak na svou jistotu čekali až devět měsíců.

Foto: Aktuálně.cz

To by ale podle zaměstnavatelů mohlo vnést mezi lidi nevraživost a vést až k rozbití sociálního státu. Jeden měsíc prý navíc k ozkoušení rukodělných zaměstnanců nestačí.

"Zkušební doba jeden měsíc? To je příliš málo. Za tak krátký čas se zaměstnance jen těžko projeví. Zaměstnavatel tak může získat neschopného pracovníka, které se bude jen těžko zbavovat, stejně jako propustit před uplynutím zkušební lhůty schopného člověka," varuje jednatel společnosti Handtmann Slovakia vyrábějící hliněné odlitky.

Stejného názoru jsou i prezident asociace slovenských svazů zaměstnavatelů Tomáš Malatinský a šéf konfederace odborových svazů Miroslav Gazdík.

Gazdík navíc kritizoval i návrh na zavedení institutu tzv. děleného místa, který by umožňoval zaměstnant na jedné pozici několik lidí. "Jen aby nedostali zaplaceno za čtyři hodiny a nepracovali celý den," obává se Gazdík.

Řetězení smluv na dobu určitou

Foto: Reuters

Poslední závažnou změnou by mělo být povolení řetězení smluv na dobu určitou. V současné době je možné zaměstnat pracovníka na dobu určitou pouze dvakrát za sebou. Pak musí spolupráce skončit nebo musí majitel firmy nabídnout smlouvu na dobu neurčitou. Kabinet Ivety Radičové ale počítá s tím, že by uzavírání smluv na dobu určitou nebylo nijak omezeno. 

 

Právě se děje

Další zprávy