Méně eurokomisařů i úprava hlasování. Na summitu začala velká debata o rozšíření unie

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
6. 10. 2023 11:02
Evropská unie se bude muset změnit, pokud má přijmout Ukrajinu a další země, zní ze španělské Granady. Ve městě na jihu Španělska se tento týden koná schůzka Evropského politického společenství, které se poprvé sešlo loni na podzim v Praze. Do Granady se sjeli lídři čtyřicítky evropských států.

Stejně jako jiná fóra také Granada potvrdila podporu zájemcům o vstup do Evropské unie. I tady ale padla jasná slova o tom, že rozšíření Evropské unie bude možné, pouze pokud EU projde vnitřní reformou. Co přesně by to znamenalo? Přinášíme hlavní otázky a odpovědi.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters

Co všechno plánovaná reforma obnáší?

Kromě úpravy pravidel pro dotace se jedná hlavně o změnu hlasování v Evropské unii. Tedy o to, zda a v jakých oblastech zrušit jednomyslnost ve prospěch souhlasu většiny států. Už teď pokrývá většinové hlasování zhruba 80 procent rozhodnutí EU, v zahraniční politice a záležitostech obrany nebo daní ale platí právo veta.

Řada politiků tvrdí, že bude muset dojít ke zrušení jednomyslnosti alespoň v některých oblastech - mluví se například o sankcích -, pokud se má unie s až 36 členy vyhnout paralýze. Té teď opakovaně čelí kvůli blokování pomoci Ukrajině maďarskou vládou.

Změnit by se měl ale i počet členů Evropské komise. Měl by být nižší, než je počet zemí, protože už teď je komisařů hodně. Ne každý stát by tedy měl pokaždé svého zástupce v unijní exekutivě.

 

Právě se děje

Další zprávy