Méně eurokomisařů i úprava hlasování. Na summitu začala velká debata o rozšíření unie

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
6. 10. 2023 11:02
Evropská unie se bude muset změnit, pokud má přijmout Ukrajinu a další země, zní ze španělské Granady. Ve městě na jihu Španělska se tento týden koná schůzka Evropského politického společenství, které se poprvé sešlo loni na podzim v Praze. Do Granady se sjeli lídři čtyřicítky evropských států.

Stejně jako jiná fóra také Granada potvrdila podporu zájemcům o vstup do Evropské unie. I tady ale padla jasná slova o tom, že rozšíření Evropské unie bude možné, pouze pokud EU projde vnitřní reformou. Co přesně by to znamenalo? Přinášíme hlavní otázky a odpovědi.

Evropský parlament v Bruselu
Evropský parlament v Bruselu | Foto: Shutterstock

Jak se reforma dohaduje a schvaluje?

Evropští poslanci chtějí, aby se sepsala nová smlouva o Evropské unii. Již vyzvali, aby se kvůli tomu svolal konvent. Ten proběhl naposledy počátkem nultých let, kdy se chystala takzvaná evropská ústava - Francouzi a Nizozemci ji pak ale odmítli v referendech.

Klíčovými vyjednávači změn budou lídři členských zemí a většina z nich si otevírání smluv nepřeje. Takový zásah by si totiž vyžádal ratifikace ve všech státech, což je časově náročné, a v některých zemích by to navíc muselo projít referendem. To zvyšuje riziko, že se nová evropská smlouva roztříští o jednu domácí kampaň.

Irové a některé další státy proto dávají přednost využití možností, které nabízí stávající pravidla. Počet členů Evropské komise nebo zrušení veta v některých oblastech lze například schválit "jen" rozhodnutím - jednomyslným - Evropské rady, tedy sboru lídrů členských zemí. Jaká metoda se nakonec zvolí, zatím není jasné. Debata je na začátku.

 

Právě se děje

Další zprávy