Referendum o trestu smrti se nekoná, šlo jen o PR akci

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
25. 8. 2010 12:54
Švýcarský výbor tvrdí, že chtěl veřejnosti upozornit na nárůst sexuálních deliktů.
Trest smrti naráží v zemích, které jej stále uskutečňují, na vášnivé protesty
Trest smrti naráží v zemích, které jej stále uskutečňují, na vášnivé protesty | Foto: Reuters

Bern - Referendum o znovuzavedení trestu smrti ve Švýcarsku se konat nebude. Pouhý den poté, co skupina sedmi Švýcarů návrh na všelidové hlasování předložila vládě, jej zase stáhla.

Jednalo se prý pouze o PR akci s cílem obrátit pozornost veřejnosti na téma narůstajícího počtu sexuálních deliktů v zemi a úvah, jak trestat některé brutální zločiny.

Přípravný výbor, který se rekrutoval z bezprostředního okolí příbuzných jedné z obětí sexuálního deliktu, na své internetové stránce obvinil vládu v Bernu, že stojí na straně pachatelů těchto zločinů a nechrání ty, kdo jsou jimi postiženi.

V úterý přišel výbor s požadavkem, aby vraždy spojené se znásilněním dětí podléhaly automaticky trestu smrti. Iniciativa okamžitě narazila na kritiku ze strany politických stran i řady právníků.

Proti znovuzavedení trestu smrti se ale kupříkladu stavěl i místopředseda pravicově populistické Švýcarské lidové strany Christoph Blocher známý svými radikálními názory v ohledu na celou řadu společenských otázek. 

Parlament řekl jen čtyřikrát ne 

Aby o vyhlášení referenda mohl rozhodnout švýcarský parlament, stačilo by organizátorům shromáždit do 24. února 2012 sto tisíc podpisů.

Podle emeritního profesora občanského práva Georga Müllera z Curyšské univerzity zamítli poslanci hlasování v případě, že se podařilo shromáždit příslušné množství podpisů, jen čtyřikrát.

V Číně se popravuje kulkou do týla, v USA smrtící injekcí, v Bělorusku je k tomu určena popravčí četa
V Číně se popravuje kulkou do týla, v USA smrtící injekcí, v Bělorusku je k tomu určena popravčí četa | Foto: Bleskově

Švýcaři organizují referenda velmi často. Loni slavilo v zemi úspěch hlasování zakazující výstavbu minaretů, ačkoliv to odporuje právě Evropské úmluvě o lidských právech hlásající náboženskou svobodu.

Výsledek většiny referend organizovaných v zemi je zpravidla velmi nejistý a vláda v Bernu i parlament jej podle ústavy musí respektovat. Pro se musí vyslovit nejenom většina účastníků hlasování, ale i většina kantonů.

Trest smrti, který švýcarská ústava zakazuje, byl v zemi zrušen v roce 1942. Posledním popraveným Švýcarem byl o dva roky dříve trojnásobný vrah Hans Vollenweider, který skončil pod gilotinou.

Ratifikace až v roce 1997

Evropská úmluva o lidských právech povolující za určitých okolností popravy vstoupila v platnost roku 1953. Teprve o třicet let později byl trest smrti zrušen dotatečným protokolem, po vášnivé debatě v rámci Rady Evropy.

Jednotlivé členské země rady přistoupily k úmluvě beze zbytku do roku 1997.

V současnosti jsou popravy v Evropě vykonávány pouze v Bělorusku, i když loni žádný vrah před popravčí četou neskončil.

Polský parlament odmítl v roce 2006 návrh skupiny konzervativních politiků na znovuzavedení trestu smrti jen těsnou většinou. Šedesát procent Poláků přitom změnu zákona v případě obzvláště brutálních vražd podporuje; podobně se k dané problematice staví padesát procent Nizozemců.

Ve Španělsku se popravovalo garotou, železným kruhem, který se odsouzenci nasadil na krk, ještě v roce 1974. Poslední poprava gilotinou se ve Francii konala o tři roky později.

 

Právě se děje

Další zprávy