Čína chce zrušit trest smrti za hospodářské delikty

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
24. 8. 2010 8:41
Každoročně je v Číně popraveno několik tisíc lidí, řada z nich za korupci a podvody
Velký kormidelník by se dnes nestačil divit, kam dospěl komunismus v Číně, strana má však situaci i nadále pod kontrolou
Velký kormidelník by se dnes nestačil divit, kam dospěl komunismus v Číně, strana má však situaci i nadále pod kontrolou | Foto: Reuters

Peking - Čína musí pokračovat v politických reformách, aby udržela tempo svého hospodářského růstu. Ten i za časů nedávné celosvětové finanční krize činil úctyhodných devět procent hrubého domácího produktu.

O nezbytnosti dalších reforem je alespoň přesvědčen premiér Wen Ťia-pao pokládaný za politika, jenž je v řadách nejužšího čínského vedení asi ze všech nejvíce nakloněn postupnému odbourávání kontroly, kterou má nad zemí komunistická strana.

"Lidem by měla být dána možnost kritizovat vládu a dozírat nad její činností, aby se tak překonal problém přílišné koncentrace moci," prohlásil Wen během návštěvy rychle se rozvíjejícího dvanáctimilionového jihočínského města Šen-cenu, které se má stát výkladní skříní společenských reforem.

Po krvavém potlačení studentského hnutí z náměstí Nebeského klidu v roce 1989 se jedná o jeden z mála náznaků toho, že by se v Číně, jež se vydala cestou "tržních reforem pod rudou taktovkou" mohlo něco změnit.

Reforma trestního práva

Korigovat chce Peking i svůj právní řád. Hodlá zrušit trest smrti pro hospodářské delikty. Mimochodem hlavně pro takové, za něž se dnes v někdejší Říši středu popravuje už jen zřídka.

Patří k nim pašování zlata a stříbra a předmětů spadajících do kulturního dědictví nejlidnatější země světa. Anebo obchod se vzácnými druhy zvířat a ptáků, jako je panda velká. Smrtí jsou trestány nicméně i podvody páchané pomocí falešného účetnictví, neexistujících plateb daně z přidané hodnoty či akreditivů.

Hromadění majetku není jen výsledkem cílevědomé hospodářské činnosti, stojí za ním i korupce
Hromadění majetku není jen výsledkem cílevědomé hospodářské činnosti, stojí za ním i korupce | Foto: Reuters

Po pětasedmdesátce už jen vězení

Podle agentury Nová Čína o balíčku "zmírňujících" zákonů rozhodne Stálý výbor Národního lidového kongresu, který je nejvyšším zákonodárným orgánem země. Ten příslušný návrh obdržel v pondělí, aby jej posoudil v prvním čtení.

Tresty smrti by mohly být zrušeny také u odsouzených starších pětasedmdesáti let.

Celkem odpadne poprava u třinácti z osmašedesáti deliktů, za které se dnes v Číně uděluje nejvyšší trest. Neplatí to ovšem pro korupci, která má být i nadále tvrdě trestána. Jen s tím rozdílem, že každou novou popravu musí potvrdit Ústavní soud.

Tisíce popravených

Organizace na obranu lidských práv navrhované změny trestního řádu vítají, poukazují však na to, že celkový počet popravených se tím v zemi sníží jen minimálně.

Pozitivně hodnotí na druhé straně fakt, že napříště už nebude možné brát jako důkaz viny přiznání vynucené bitím či dokonce mučením, jako tomu bylo až doposud.

V Číně bylo podle nadace Tuej chua (Dialog) sídlící ve Spojených státech loni popraveno na čtyři tisíce lidí. To je téměř šestkrát více než v ostatních zemích světa dohromady.

Počátkem devadesátých let činil počet popravených každoročně dokonce deset tisíc osob.

 

Právě se děje

Další zprávy