Vloni bylo popraveno 714 lidí, Evropa poprvé s nulou

Andrej Brabec
30. 3. 2010 2:00
Amnesty International zveřejnila výroční zprávu o legálních popravách ve světě

Londýn - Za největší "legální popraviště planety" je tradičně považována komunistická Čína. Přesto její čísla ve smutné statistice Amnesty International (AI) pro rok 2009 opětovně chybí. Protože země nezveřejňuje oficiální statistiky, byla kvůli nedostatku informací z globální zprávy vyřazena.

Svět "bez Číny" tedy vloni podle AI vykonal trest smrti na nejméně 714 lidech. Čísla jsou podobná jako v loňském roce.

Proč Čína mlčí?

AI ve své tiskové zprávě přesto mluví o tom, že v čínských provinciích byly popravených tisíce. Vychází přitom z údajů, které jsou veřejně dostupné, avšak Amnesty je považuje za "silně podhodnocené."

"Čínské úřady tvrdí, že popravují stále méně a méně. Pokud by to byla pravda, proč nepřiznají, kolik lidí skutečně popraví?" glosuje situaci Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI.

Legální popravy jsou podle tamních zákonů možné v pětatřiceti zemích, avšak reálně se za poslední rok odehrály "jen" v osmnácti státech planety. Mezi země s největším počtem exekucí se s - minimálně - 388 zabitými řadí Írán, který popravuje provinilce stále velmi krutě. Trestem smrti je zde ukamenování.

Nejméně 120 usmrcených má na kontě justice Iráku, Saudská Arábie popravila alespoň 69 provinilců a ve Spojených státech takto zhynulo 52 lidí.

Značné množství zemí, celkem už 95, se naopak rozhodlo trest smrti pro všechny druhy zločinů zcela zrušit. V dalších devíti státech pak již nebude uzákoněn jako trest pro nehrdelní trestné činy.

Přibylo politických trestů

Statisticky připadá nejvíce poprav na Asii, kromě Číny zde hrdelní trest využívá dalších sedm zemí. Celkově se v oblasti odhadují počty zabitých na tisíce.

Na Blízkém východě a v severní Africe se k trestu smrti uchyluje sedm států, které v souhrnu popravily nejméně 624 osob.

S "nejčistším štítem" vycházejí z drsné statistiky Evropa a Austrálie. U protinožců byl ovšem trest smrti zrušen už před téměř 40 lety.

Naopak Evropa se v kolonce "Bez popravených" za sledovanou dobu ocitla poprvé od roku 1989, kdy AI situaci monitoruje.

Politicky motivovaných procesů podle Amnesty během posledního roku výrazně přibylo, v předchozích letech byly výjimečné. "Nejvyšší trest byl použit k umlčení politických oponentů nebo za účelem propagandy v zemích jako Čína, Írán a Súdán," upozornila Dáša van der Horst.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy