Představitelé EU a Ankary se večer sešli v Bruselu kvůli nárůstu napětí na řecko-turecké hranici. K ní od konce února zamířily desetitisíce migrantů poté, co Erdogan oznámil, že budou mít volnou cestu do unie. Přestal tak plnit dohodu s unií z roku 2016, na jejímž základě dosud bránil masovému pohybu migrantů výměnou za finanční pomoc.
Podle agentury DPA trvalo pondělní jednání necelé dvě hodiny, turecký prezident z něj odešel bez prohlášení k médiím a Michel s von der Leyenovou při následném společném vystoupení neoznámili konkrétní výsledky. Oba rozhovory hodnotili pozitivně, Michel hovořil o prvním kroku ke zlepšení vztahů s Ankarou.
Předsedkyně EK se nechala slyšet, že dohoda z roku 2016 "zůstává platná", dvě strany se však musí shodnout ohledně uskutečňování jejího obsahu v praxi. Na tom prý budou společně s dalšími experty v nejbližších dnech pracovat Borrell a Çavuşoglu.
Turecké vydírání?
Prezident Erdogan považuje finanční podporu dohodnutou v roce 2016 za nedostatečnou. Argumentuje tím, že jeho země přijala už přes tři miliony běženců prchajících před boji v Sýrii. Unie migračním paktem přislíbila pomoc ve výši šesti miliard eur (přes 150 miliard Kč) a její představitelé v posledních dnech hovoří o tureckém vydírání.
Tento výraz použil minulý týden i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který dnes vyzval Erdogana, aby aby uklidnil napětí na řecko-turecké hranici. Pokud chce turecký prezident revidovat migrační dohodu, musí prý odvézt ty "zoufalé lidi" od hraniční řeky Evros a přestat se šířením falešných zpráv a propagandy.