Řecký politický chaos. Levice slibuje totéž co pravice

Radim Klekner Radim Klekner
1. 6. 2012 22:01
Předvolební nejistota v Řecku narůstá, průzkumy nemají jasného favorita
Snížíme daně podnikům i zaměstnancům, říká šéf Nové demokracie Samaras...
Snížíme daně podnikům i zaměstnancům, říká šéf Nové demokracie Samaras... | Foto: Reuters

Atény - Zvýšíme nízké penze, rodinné přídavky a další benefity, a to na úroveň roku 2009, slíbil řeckým voličům ve čtvrtek v Aténské obchodní a průmyslové komoře vůdce pravicové Nové demokracie (ND) Antonis Samaras.

"Zvedneme minimální mzdu na původních 751 eur měsíčně, podporu v nezaměstnanosti na 461 eur," nechal se slyšet v pátek šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras.

Oba jedním dechem dodali, že prodlouží dobu pro pobírání podpory ze současných dvanácti měsíců na dva roky.

Samaras a Tsipras by po opakovaných parlamentních volbách, které se v zemi konají 17. června, mohli vytvořit velkou koalici. Podle průzkumů popularity politických stran by dali dohromady pohodlnou většinu.

Problém je v tom, že ačkoliv se jejich předvolební rétorika v mnohém shoduje, stojí se svými stranami na opačné straně barikády. Zatímco se Nová demokracie hlásí k memorandu o oddlužení země, kterou s Aténami podepsala Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, SYRIZA dohodu prohlásila za neplatnou.

Pokud volby vyhraje Samaras, Řecko má šanci na další finanční pomoc, a tím i na záchranu. Pokud zvítězí Tsipras, čeká zemi bankrot, výstup z eurozóny a návrat k drachmě. Alespoň podle evropských médií.

Jak Samaras, tak Tsipras přitom tvrdí, že chtějí zachránit svou zemi před nejhorším a zajistit jí budoucnost v rámci Evropské unie. Prvním krokem na této cestě jsou podle nich další jednání s Bruselem, při kterých budou nově definovány podmínky, za nichž má být Řecko postupně oddluženo. Jednání, která představitelé EU zatím odmítají.

Děti, které si hrají se zápalkami

Zásadní rozdíly v tom, co předsedové obou stran říkají, samozřejmě existují.

... Vrátíme minimální mzdu na předchozí úroveň, slibuje vůdce Koalice radikální levice Tsipras.
... Vrátíme minimální mzdu na předchozí úroveň, slibuje vůdce Koalice radikální levice Tsipras. | Foto: Reuters

Samaras chce snížit daň z podnikání ze současných 23 na 15 procent a nejvyšší sazbu daně z příjmu ze 45 na 32 procent. Podobně jako Tsipras hodlá vrátit zvýšenou sazbu daně ze 23 na původních 19 procent.

Vůdce radikální levice má v úmyslu DPH redukovat v případě základních potravin ještě radikálněji. Oba politici pak navrhují, aby stát pomohl zadluženým domácnostem tím, že jim umožní sjednat lepší podmínky hypotéčních půjček.

Tsiprasův "program důstojnosti a naděje" předpokládá znárodnění bank, které nyní v obavách z bankrotu od státu přijímají peníze v rámci Helénského fondu finanční stability.

Samaras tvrdí, že podporou soukromého sektoru bude schopen vytvořit 150 tisíc nových pracovních míst. Propouštění stejného počtu pracovníků státní sféry, jak to v příštích třech letech předpokládá memorandum podepsané s EU, chce pozastavit.

"Ti, kdo odmítají sjednané podmínky oddlužení země, jsou jako malé děti, které si ve skladišti s třaskavinami hrají se zápalkami," říká na adresu Tsiprase.

Protichůdné průzkumy

Poté, co SYRIZA senzačně skončila ve volbách ze 6. května na druhém místě s 16,8 procenta obdržených hlasů, vylétly její preference vzhůru. Nová demokracie, kterou podpořilo o dvě procenta voličů více, se naopak o něco propadla.

Strašák drachmy u některých Řeků zabírá, u jiných ani trochu.
Strašák drachmy u některých Řeků zabírá, u jiných ani trochu. | Foto: Reuters

V souvislosti s mohutnou kampaní, ve které EU Řekům pohrozila návratem k drachmě, pokud podpoří Tsiprase, šel do čela průzkumů znovu Samaras.

Páteční prognóza, kterou si objednal levicový deník Kathimerini, ovšem ukazuje, že SYRIZA má podporu 31,5 procenta voličů a Nové demokracii by dalo hlas 25,5 procenta z nich. Socialistický PASOK, potenciální koaliční partner ND, by s 13,5 procenta potvrdil svůj předchozí volební výsledek.

Nacionalističtí Nezávislí Řekové, fašistický Zlatý úsvit i Komunistická strana Řecka (KKE) by oproti volbám ztratily, když by získaly jen něco mezi čtyřmi a pěti procenty hlasů.

Demokratická levice, která je také proti memorandu, a mohla by tak sestavit vládu s Tsiprasovou stranou, si o něco polepšila na 7,5 procenta.

Ke všeobecné nejistotě v Řecku i EU přispěl ve čtvrtek další průzkum, podle kterého by volby s malým náskokem vyhrál se svou formací Samaras.     

 

Právě se děje

Další zprávy