Řecko zveřejní jména všech neplatičů daní

Radim Klekner Radim Klekner
14. 10. 2011 18:16
Daňové úniky za rok 2009 představovaly 37 miliard eur
Bojujeme o holou existenci, tvrdí řecký ministr financí Venizelos
Bojujeme o holou existenci, tvrdí řecký ministr financí Venizelos | Foto: Reuters

Atény - Řecký ministr financí Evangelos Venizelos se snaží naplnit prázdnou státní kasu všemi možnými způsoby. Teď se proto rozhodl zveřejnit jména fyzických i právnických osob, které neplatí daně.

Jako první se do jeho hledáčku dostali ti, kdo se prohřešili v roce 2009. Jedná se o celkem 15 tisíc osob a firem, které se dopustily daňových úniků v celkové výši 37 miliard eur. Dvaatřicet miliard z této částky mají přitom na svědomí právě firmy.

"Krácení daní je zločin," zdůraznil Venizelos. "Je to celonárodní pohroma."

Jména hříšníků budou zveřejněna příští týden. Pak se chce Venizelos zaměřit na ty, kdo daně neplatili v plné výši či vůbec v posledních dvou letech.

Řecký státní dluh by měl letos dosáhnout 162 procent hrubého domácího produktu a vzhledem k tomu, že se vládě ještě několik dalších let nepodaří dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, bude zadlužení růst i nadále. Řecké HDP má letos činit přibližně 225 miliard eur.

Stávkující výběrčí

Radost šéfovi státní pokladny neudělali ani ti, kdo daně vybírají. Daňoví úředníci již oznámili, že se připojí k osmačtyřicetihodinové generální stávce naplánované na příští středu a čtvrtek. V těchto dvou dnech má řecký parlament schvalovat další balíček úsporných opatření, předložený vládou.

Řecký státní dluh letos dosáhne podle odhadů 162 procent HDP
Řecký státní dluh letos dosáhne podle odhadů 162 procent HDP | Foto: Zahraničí

Ta má v třísetčlenném parlamentu vzhledem k celkem šesti dezercím socialistických poslanců jen poměrně těsnou většinu 154 hlasů. Další dva legislativci vládního Panhelénského socialistického svazu (PASOK) již oznámili, že budou hlasovat proti úsporám.

"Toto je boj o holou existenci," tvrdí Venizelos, kterého socialistický premiér Jorgos Papandreu jmenoval do funkce v červnu. "Uděláme vše, co bude v našich silách."

Vyjednavači Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu přitom tento týden vládě v Aténách přislíbili, že zajistí, aby Řecko dostalo poslední, osmimiliardovou tranši ze stodesetimiliardového úvěru, který země loni získala od EU, ECB a IMF.

Vláda tak bude mít na výplaty státních zaměstnanců přinejmenším do půli listopadu. Pak doufá v další peníze od EU, která má v dohledné době schválit Řecku dalších 109 miliard finanční pomoci. Podmínkou je ale právě prosazení úsporných opatření a privatizace řady státních či polostátních podniků.

Rozpočtový deficit má letos v Řecku dosáhnout 9,5 procenta HDP a vše nasvědčuje tomu, že Papandreova vláda bude muset již za několik týdnů vyhlásit státní bankrot.  

Ekonomice země neprospívají pokračující stávky zoufalých zaměstnanců státních podniků. Ta poslední se konala ve čtvrtek a pátek a zapojili se do ní opět také řidiči městské hromadné dopravy, učitelé a úředníci.

Na ministerstvu financí visela dnes tabulka s nápisem: "Obsazeno". 

 

Právě se děje

Další zprávy